Reklama

Na Bielanach otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej. Prowadzone tam zajęcia są bezpłatne

Na Bielanach, tuż obok Lasku Młocińskiego oddane zostało do użytku Centrum Edukacji Ekologicznej. W nowoczesnym obiekcie oraz w wyremontowanej leśniczówce odbywać mają się zajęcia dla dzieci, a także wszystkich zainteresowanych ekologią warszawiaków. Zajęcia są bezpłatne.
Na Bielanach otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej. Prowadzone tam zajęcia są bezpłatne
Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej na Bielanach.

Autor: Rafał Motyl

Źródło: UM Warszawa

Warszawa otwiera nowe centrum ekologii

Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE) powstało na Bielanach, przy ul. Papirusów 1/3. Wznosi się ono w bezpośredniej okolicy Lasu Młocińskiego, niedaleko Wisły. Dodatkowo przy obiekcie znajduje się polana rekreacyjna z drewnianym placem zabaw oraz miejscami wyznaczonymi do palenia ognisk. Centrum jest gmachem parterowym, mającym wewnątrz ok. 780 m kw., w którym są m. in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe czy zaplecze sanitarne. 

Dla dzieci przygotowano także dwie przestrzenie wyposażone w dywany i pufy, które mają być dostosowane do edukacyjnych potrzeb najmłodszych. Z kolei młodzież ma do dyspozycji salę laboratoryjną.

– Jesteśmy niezwykle dumni z tego miejsca. Jest ono nowoczesne, ekologiczne, a co najważniejsze będzie pełniło funkcję edukacyjną. Oprócz zajęć o tematyce typowo leśnej będzie można tutaj dowiedzieć się także sporo o ochronie środowiska i zmianach klimatu. Uczestnicy zajęć będą mogli m. in. poznać sposoby na oszczędzanie wody, zasady kompostowania i recyklingu, a także dowiedzą się więcej o alternatywnych źródłach energii – mówiła podczas uroczystości otwarcia Magdalena Młochowska, dyrektorka-koordynatorka ds. zieleni.

W Lasku Młocińskim od poniedziałku do piątku prowadzone będą zajęcia dla zorganizowanych grup przedszkolnych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Weekendowe warsztaty adresowane będą dla dorosłych oraz rodzin z dziećmi. Wszystkie będą bezpłatne – wystarczy się tylko zapisać. Oferta zajęć jest uzależniona od pory roku i aktualnych potrzeb edukacyjnych. Dostępne są różnorodne tematy zajęć. Aktualną ofertę można sprawdzić na stronie warszawskich Lasów Miejskich.

Obiekt wybudowano w bezpiecznej technologii

Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i ekologiczny. Źródłem ogrzewania są pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Deszczówka będzie zatrzymywana na terenie ogrodu dzięki wkomponowaniu tzw. „suchego potoku”, czyli niecek retencyjnych oraz łąki kwietnej, a także zastosowania przepuszczalnych nawierzchni jak ekokraty. Na budynku powstał zielony dach o powierzchni około 300 m kw., który będzie siedliskiem dla ptaków i owadów. 

Z kolei stary budynek leśniczówki, wpisany do gminnej ewidencji zabytków, został odrestaurowany z zachowaniem oryginalnych elementów wyposażenia. Obecnie służy jako sala warsztatowa dla prowadzenia zajęć z prostej obróbki drewna. W przyszłości organizowane będą tam także wystawy i różnorodne warsztaty tematyczne.

(Reszta tekstu pod galerią)
W centrum będą organizowane bezpłatne zajęcia / autor: Rafał Motyl, UM Warszawa

Zdaniem urzędników nowe zagospodarowanie terenu ma pomóc w propagacji działań ekologicznych, chroniących glebę, wody gruntowe oraz roślinność i zwierzęta. Jako przykład podają projekt wewnętrznych dróg, które mają być ograniczone do minimum. W większości mają posiadać przepuszczalną nawierzchnię — trawiastą lub mineralną.

Podobnych zapewnień udziela Ewelina Degowska, dyrektorka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Budynek ma być wykonany w ekologicznej i bezpiecznej dla przyrody technologii modułowej. 

Miasto stawia na zieleń

Na terenie CEE powstały rekreacyjne placyki, a także chodniki prowadzące do budynków. Pomiędzy nimi są ścieżki z nawierzchnią mineralną. Jedną z nich można dojść do „klasy na świeżym powietrzu” w układzie amfiteatralnym, zbudowanej z kamiennych głazów wkomponowanych w naturalnie ukształtowaną skarpę oraz do miejsca spotkań zaaranżowanego z pni drzew ułożonych na trawie. 

Nie brakuje także drzew i krzewów. Rosną gatunki rodzime, typowe dla lasu mieszanego – przede wszystkim brzozy, jarzęby i lipy. Wśród ponad 1,6 tys. sadzonych krzewów dominować będą gatunki kwitnące i owocujące – róże, porzeczki, irgi i ligustry.

Za budowę centrum odpowiadał Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Prace projektowe i budowlane wykonało konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Koszt inwestycji to 18,4 mln zł. Miasto otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 10,6 mln zł.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama