Amerykańska firma Inrix przygotowała ranking najbardziej zakorkowanych miast świata. Eksperci wzięli pod uwagę 946 miast w 37 krajach. Sprawdzali oni dane z telefonów, aut, a także miejskich baz. Pochodziły one z ostatnich 15 miesięcy, przeanalizowano też informacje z poprzednich trzech lat. W ten sposób firma przygotowała zestawianie miast, gdzie kierowcy stracili najwięcej czasu w korkach. Wysoko uplasowała się w nim Warszawa.
Najbardziej zakorkowane miasta świata. Warszawa w europejskiej czołówce
W rankingu eksperci ustalili miejsca na podstawie godzin spędzonych przez kierowców w korkach. Okazało się, że pod tym względem na świecie najgorzej jest w tureckim Stambule, gdzie w 2024 roku opóźnienie w podróżowaniu autem wynosiło średnio 105 godzin. To wzrost aż o 14 godzin względem 2023 roku. Tym samym miasto po raz pierwszy uplasowało się na pierwszej pozycji rankingu, detronizując Nowy Jork. Kolejne miejsca prezentują się następująco:
- Nowy Jork – 102 godziny,
- Chicago – 102 godziny,
- Meksyk – 97 godzin,
- Londyn – 101 godzin,
- Paryż – 97 godzin,
- Dżakarta – 89 godzin,
- Los Angeles – 88 godzin,
- Kapsztad – 94 godzin.
W rankingu światowym Warszawa zajęła dopiero 20 miejsce z 70 godzinami opóźnienia. To wciąż zła informacja dla kierowców, tym bardziej że sytuacja pogorszyła się względem roku 2023 aż o 9 godzin. Jeszcze gorzej sytuacja polskiej stolicy prezentuje się, jeśli pod uwagę weźmiemy jedynie miasta europejskie. Tu pierwsze dwie pozycje zajmują Londyn i Paryż. Na trzecim miejscu znalazł się Dublin z 81 godzinami, następnie Bruksela z 74 godzinami, Rzym z 71 i na szóstym miejscu Warszawa. To awans aż o 3 pozycje względem poprzedniego roku.
Jednocześnie z raportu wynika, że Warszawa jest bardziej zakorkowana od takich europejskich miast jak Mediolan, Rotterdam, Praga, Berlin, Lizbona, Monachium Manchester czy Budapeszt.
Gorsza sytuacja kierowców w Warszawie nie może zaskakiwać, jeśli weźmiemy pod uwagę, to jak poprzedni rok na ulicach stolicy wyglądał. Mieszkańcy regularnie narzekali na korki związane z budową Tramwaju do Wilanowa, do tego dochodziły także inne duże remonty ulic, które mogły wpłynąć negatywnie na rezultat przedstawiony w zestawieniu.
Napisz komentarz
Komentarze