Reklama

Trzecia linia metra wraca do łask. Miasto dostarczyło kluczowy dokument

„Podejmuję zawieszone postępowanie” – to najważniejsze zdanie z dokumentu dotyczącego trzeciej linii metra. We wrześniu 2022 roku projekt budowy utknął w jednym z urzędów. Potem trwał spór o raport środowiskowy. Ten został właśnie dostarczony i procedura ruszyła. Do uzyskania pozwolenia jest jeszcze daleka droga.
Trzecia linia metra w Warszawie. Co dalej z inwestycją?
Trzecia linia metra w Warszawie. Co dalej z inwestycją?

Autor: mat. pras.

Pod koniec roku miejscy urzędnicy przyspieszyli, jeśli chodzi o budowę trzeciej linii metra w Warszawie. Wcześniej utknęła ona z powodu konfliktu, który trwał przeszło dwa lata, a dotyczył decyzji środowiskowej. We wrześniu 2022 roku RDOŚ (Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska) zawiesił postępowanie w sprawie metra do czasu dostarczenia nowych dokumentów.

A chodziło o konkretną rzecz, czyli o raport oceniający wpływ budowy na środowisko (tzw. raport OOŚ). Miasto przekonywało, że jego zakres jest „nadmierny i nieuzasadniony”. Wtedy odwoływało się do wszystkich możliwych instytucji, ale finalnie raport trzeba było przygotować. Jak ustaliliśmy, dokument został dostarczony do urzędu 13 grudnia. 

„Podejmuję zawieszone podstępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pn.: Budowa III linii metra w Warszawie – ETAP 1 – PRAGA, od stacji C14 „Stadion Narodowy” do stacji „Gocław”, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową (STP) Kozia Górka” – informuje Jacek Lolo, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie.

Ile czeka się na zgodę? 

Zgodnie z procedurą, po otrzymaniu decyzji, Metro Warszawskie może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę, który rozpatruje Wojewoda Mazowiecki. Potem można wbijać pierwszą łopatę. To jednak długotrwały proces. 

Dla porównania budowany obecnie etap M2 na Bemowie decyzję środowiskową dostał 3 lutego 2020 roku, po ponad dwóch latach od złożenia wniosku. Na pozwolenie na budowę od wojewody miasto czekało kolejne półtora roku. 

Jeżeli chodzi o M3, pierwszy wniosek o decyzję środowiskową został złożony 13 maja 2021 roku. Proces jej uzyskiwania trwa już ponad trzy lata. 

Jaka będzie trzecia linia metra? 

Pierwszy etap M3 będzie miał 8,1 km długości i sześć nowych stacji. „Trójka” rozpocznie się przy Stadionie Narodowym, na drugim peronie, obok istniejącego przystanku M2. Następnie pojedzie na wschód – do Dworca Wschodniego, gdzie powstanie spektakularny węzeł (metro/pociąg/tramwaj). 

Kolejne stacje to: 

  • Mińska (róg Mińskiej i Podskarbińskiej) 
  • Rondo Wiatraczna 
  • Ostrobramska (Ostrobramska/Zamieniecka)
  • Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Jana Nowaka-Jeziorańskiego/Fieldorfa) 
  • Gocław (Fieldorfa/Bora-Komorowskiego). 

Budowa ma zacząć się w 2028 roku i potrwać do 2031. 

Szacowany koszt budowy tego etapu to około 6 mld zł. Miasto, w wieloletniej prognozie, zapisało na ten cel 1,7 mld. Reszta ma pochodzić m.in. ze środków centralnych i z UE. Na razie jednak tych pieniędzy nie ma.

W kolejnych dekadach planowana jest rozbudowa M3. Docelowo cała linia ma połączyć Gocław z Siekierkami, Dolnym Mokotowem i Wyględowem. Jej finisz zaplanowano przy stacji kolejowej PKP Żwirki i Wigury. Etap drugi składa się z ośmiu stacji, a jego planowana długość to 9,1 km. Szacuje się, że może powstać do 2050 roku, ale to jak na razie umowna data. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

obywatel X 06.01.2025 13:12
Brakuje stacji w okolicach placu Szembeka, Gocławek, duża część Grochowa, Marysin Wawerski i Wygoda bardzo ucierpią.

Realista 06.01.2025 02:07
W Chinach buduje się 5 całych linii metra w 7-8 lat w Warszawie 7 stacji metra w 7-8 lat, a słoiki dalej głodują na Trzaskowskiego

Shejk 06.01.2025 11:01
Jak się traktuje pracowników, jakim kosztem są te budowy? Wypad do tego Eldorado jak ci tam będzie tak dobrze

Jarema 05.01.2025 21:44
To tak jakby wybudować drogę do rzeki bez mostu,pierwszy etap powinien być wybudowany za Wisłę

Bogusia 05.01.2025 09:34
13 nie jest szczęśliwa dla 3 linii metra w takim tempie nie będę miała szansy zobaczyć efektów żółwiej pracy, dobrze że mam tramwaj do centrum. Wiem że metro to nie budowa garażu ale PO ma od lat władzę we wszystkich potrzebnych do realizacji tej inwestycji urzędach dlatego nie rozumiem tych opóźnień

I tak i nie 06.01.2025 09:26
Wojewoda czy RDOŚ przez osiem lat byli z pisu. Do tego zmiany w prawie - sama ustawa prawo budowlane była nowelizowana średnio dziesięć razy w roku. A sejm był w rękach prawników, którzy wlasną ustawę o przejęciu sądu najwyższego musieli nowelizować osiem razy ze względu na rażące błędy.

Janusz 05.01.2025 08:59
Malkontenci mogą mówić że nie potrzeba , że drogo i bez sensu. Nie zatrzymają rozwoju Warszawy i komunikację trzeba rozwijać.

Piotr 05.01.2025 10:48
Tak jest, w końcu komentarz który jest napisany z sensem. Inwestycje są potrzebne, a lepiej zbudować najpierw M3 gdyż M4 nie jest teraz tak potrzebne, bo M1 wcale nie jest przeładowane jak to niektórzy znawcy mówią. Pojedźcie do innych miast Europy i zobaczcie jak tam to wygląda, pozdrawiam

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama