Reklama

Spalarnia śmieci na Targówku będzie wkrótce gotowa. Kosztowała niemal 2 miliardy

Rozbudowa i modernizacja Warszawskiej Wytwórni Energii na Targówku zmierza ku końcowi. Dzięki niej mieszkańcy stolicy będą mniej płacić za śmieci, a dodatkowo będzie z nich produkowany prąd i ciepło. Trwa testowe spalanie odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu. W nowym zakładzie zostaną one zagospodarowane, dzięki czemu możliwa będzie produkcja energii cieplnej i elektrycznej, która następnie zasili sieć zaopatrującą miasto. Jest to ostatni, kluczowy etap przed uruchomieniem zakładu.
Warszawska Wytwórnia Energii
Warszawska Wytwórnia Energii

Autor: Cezary Warś

Inwestycja niedługo zostanie otwarta. Warszawska Wytwórnia Energii Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ul. Zabranieckiej będzie jedną z największych w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów

- To największa inwestycja komunalna w Polsce. Jesteśmy u progu jej zakończenia. Trwające gorące rozruchy są ostatecznymi testami. Ta instalacja pozwoli nam przetwarzać w bezpieczny dla środowiska sposób tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną, które zasilą miejską sieć - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dzięki kończącej się obecnie rozbudowie zakład zwiększy swoją moc prawie siedmiokrotnie. WWE będzie przetwarzać ok. 265 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych w skali roku. Dzięki temu wyprodukuje energię cieplną i elektryczną dla miasta. Przed modernizacją było to ok. 40 tys. ton.

Warszawska Wytwórnia Energii Autor: Cezary Warś

Etap testowania i kalibracji instalacji

- Obecnie trwające gorące rozruchy to etap testowania i kalibracji instalacji. To wiele złożonych procesów, które mają bezpośredni wpływ na przyszłe funkcjonowanie zakładu - podkreśla w komunikacie stołeczny ratusz. 

Polegają m.in. na przeprowadzeniu pierwszego, termicznego zagospodarowania odpadów komunalnych, które rozpoczęto w grudniu. Do końca 2024 r. w zakładzie zagospodarowano ponad 6 tys. ton odpadów. Start ostatecznych testów był możliwy po zaktualizowaniu przez spółkę stosownych zezwoleń.

Równolegle realizowane są też inne prace, jak np. testy zabezpieczeń i układu kontroli ruchu, roboty wykończeniowe, kompletacja układów drogowych, terenów (w tym dachów) zielonych czy elementów ścieżki edukacyjnej, a także wyposażanie pomieszczeń w meble.

Nowy zakład przy Zabranieckiej

WWE jest kluczowym elementem, który uporządkuje warszawski system gospodarki odpadami komunalnymi. Będzie funkcjonować na bazie technologii kotłów rusztowych. Wykorzystuje się ją w większości europejskich zakładów, które odzyskują energię z odpadów. Zakład powstaje w oparciu o tzw. standardy BAT (ang. Best Available Technology). 

Obiekt będzie wyposażony w zaawansowane i nowoczesne rozwiązania technologiczne, spełniający wszelkie normy ochrony środowiska oraz posiadający wysokosprawny system oczyszczania i monitoringu spalin. Specjalny system podciśnienia zapobiegać będzie wydostawaniu się zapachów na zewnątrz. Urządzenia, pracujące w wyizolowanych akustycznie pomieszczeniach, zagwarantują mieszkańcom spokój.

- Warszawska Wytwórnia Energii jest kluczowym elementem dla długotrwałego ustabilizowania miejskiej gospodarki odpadami. Należy również podkreślić, iż termicznemu przetwarzaniu poddawane będą jedynie te odpady komunalne, których nie można poddać recyklingowizaznaczył Adam Chwieduk, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie.

WWE Autor: Cezary Warś

Sortownia na terenie zakładu

Na terenie zakładu zlokalizowana będzie także sortownia, do której trafi 30 tys. ton odpadów komunalnych z niebieskiego (papier) oraz żółtego (plastik, metal) pojemnika w skali roku. Sortownia wpłynie na zwiększenie recyklingu odpadów z selektywnej zbiórki w Warszawie.

Atrakcja turystyczna

Spalarnia na Targówku poza przekształcaniem śmieci w energię i ciepło, będzie też atrakcją turystyczną

Na terenie zakładu powstanie ścieżka edukacyjna. Jej elementem będzie m.in. punkt widokowy, zlokalizowany na kominie instalacji. Zielone dachy na instalacji obejmą powierzchnię 20 tys. m2. Powstanie tam kwietna łąka i mini pasieka. W centralnym punkcie - na dachu hali wyładunku – utworzony zostanie punkt edukacyjny z wyjątkową panoramą Warszawy w tle. 

Generalnym Wykonawcą inwestycji rozbudowy i modernizacji zakładu przy ul. Zabranieckiej jest koreańska firma POSCO Engineering & Construction Co., Ltd. Aktualna wartość kontraktu wynosi ok. 1,665 mld zł netto.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama