Powstanie Parku Naturalnego Golędzinów prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział w 2022 roku. Początkowo wywołało to sporą konsternację wśród mieszkańców, gdyż Golędzinów już teraz jest zielonym miejscem rekreacji, które nie potrzebuje szczególnych zmian. Inaczej twierdzą jednak władze Warszawy, pracując nad stworzeniem „największego parku w stolicy”. Ma on mieć powierzchnię ponad 90 boisk piłkarskich, czyli około 65 hektarów.
21 stycznia 2025 roku w Pawilonie Kamień Zarząd Zieleni Warszawy zaprezentował mieszkańcom i radnym aktualną koncepcję wielobranżową na przebudowę Golędzinowa. Miasto już wcześniej pokazywało swoje plany na ten teren, jednak wówczas były to wczesne założenia oparte na przeprowadzonym w 2023 roku konkursie architektonicznym. Wygrała w nim firma eM4. Pracownia Architektury Marcina Bratańca.
Zwycięska koncepcja zakładała minimalną ingerencję w teren zielony. Chodziło m.in. o budowę małej architektury, w tym ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery oraz tablic informacyjnych. Powstać miał także plac zabaw, skatepark, pumptrack oraz flowpark. Na Golędzinowie zaplanowano też dodatkowe oświetlenie, ogród sensoryczny i deszczowy, górkę widokową oraz sadzawkę. Głównym założeniem przebudowy miało być poprawienie dostępności terenu, a także wzbogacenie roślinności. Pomóc miała w tym także nowa ścieżka edukacyjna stworzona z kładek i pomostów. Nowy park wyróżniać miał się również nowymi platformami widokowymi.
Do koncepcji swoje uwagi zgłaszali lokalni działacze, w tym praski radny Krzysztof Michalski, który podkreślał, że ingerencja w Golędzinów powinna być jak najmniejsza.
Jest nowy pomysł na Park Naturalny Golędzinów. Co tam powstanie?
Teraz Zarząd Zieleni Warszawy zaprezentował nową koncepcję na Golędzinów. Choć nadal opiera się ona na tej samej pracy, to zaszły w niej pewne zmiany.
- Powstaje wielobranżowa koncepcja, uwzględniająca zalecenia pokonkursowe oraz uzgodnienia z jednostkami opiniującymi w tym Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz PGW Wody Polskie. W koncepcji dopracowane zostały wstępne założenia dotyczące posadowienia obiektów, dopracowano rozwiązania w zakresie zachowania nieprzerwanego korytarza ekologicznego wzdłuż Wisły, skorygowane zostało rozmieszczenie obiektów małej architektury, wprowadzono rozwiązania zmniejszające ingerencję w wał (ograniczenie fundamentowania obiektów) i bezpieczne w czasie przejścia wód powodziowych (ograniczenia wynikające z Prawa Wodnego) – mówi nam rzeczniczka Zarządu Zieleni Warszawy Karolina Kwiecień-Łukaszewska.
Nieco więcej szczegółów na temat nowej koncepcji zdradza praska radna Wanda Grudzień z Porozumienia dla Pragi, która była na spotkaniu. Jak relacjonuje, droga na wale wzdłuż Golędzinowa zostanie wyremontowana, a nawierzchnia zostanie stworzona z płyt.
- Separacja pieszo-rowerowa zostanie wprowadzona w ten sposób, że część dla rowerzystów ma być całkowicie gładka, a na części dla pieszych zostaną wprowadzone też płyty o bardziej chropowatej nawierzchni. Ułożenie nawierzchni z płyt sprawi, że w przyszłości łatwiejszy będzie remont wału (powinna w nim powstać przegroda pionowa) – pisze radna.
Jak mówi radna, na terenie zielonym pomiędzy Wisłą a wałem nie przewidziano większych ingerencji. Ma powstać tam kilka ramp, które umożliwią zejście z wału. Stanie tam też jedna wieża widokowa, a także ławki i kosze na śmieci.
- Na ten moment nie wszystkie planowane urządzenia na terenie zielonym zostały zaakceptowane przez Wody Polskie. Jeśli WP nie da zielonego światła, część infrastruktury z przedstawionej koncepcji nie powstanie. Na terenach zielonych przewidziano meandrujące mineralne ścieżki w miejscu istniejących przedeptów. Częściowo poszerzona zostanie też ścieżka nad samą Wisłą. W rejonie mostu Grota-Roweckiego powstanie strefa rekreacyjna z boiskami i pumptrackiem – relacjonuje Wanda Grudzień.
Dla mieszkańców osiedli znajdujących się obok Golędzinowa duży problem stanowi dostępność tych terenów z poziomu ulicy Jagiellońskiej. Problem miał rozwiązać jeden z deweloperów, który zbudował tam osiedle Bulwary Praskie. Inwestor miał stworzyć kładkę nad parociągiem należącym do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, blokującym przejście, jednak sprawa utknęła.
- I radni, i przedstawiciele Kolonii Śliwice, i mieszkańcy nowych budynków zwracali uwagę, że takie przejścia są potrzebne, a budowa "Parku" w związku z coraz liczniejszymi inwestycjami mieszkaniowymi w okolicy bez zapewnienia dostępności od strony tych osiedli (obecnie legalne wejścia na tereny zielone znajdują się tylko przy obu mostach - Gdańskim i Grota) mija się z celem – pisze Wanda Grudzień.
Kiedy powstanie Park Naturalny Golędzinów?
Chociaż koncepcja budowy parku naturalnego jest coraz bardziej zaawansowana, to prace nad nią nadal trwają.
- Koncepcja jest jeszcze uzgadniana z PGW Wody Polskie. Zgodnie z zapisami Umowy prace projektowe zakończą się w III kwartale 2025 r. – informuje nas Zarząd Zieleni Warszawy.
Po zakończeniu prac nad projektem przyjdzie czas na wybór wykonawcy prac budowlanych. Mają one potrwać około półtora roku.
Napisz komentarz
Komentarze