Płatne parkowanie na Mokotowie: strefa od 3 lutego
Nowe zasady obowiązują od poniedziałku, 3 lutego od godz. 8 rano. Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) na Mokotowie obejmuje około 7 tys. miejsc postojowych. Jej granice zostały przesunięte do linii:
- Woronicza, Domaniewskiej i Idzikowskiego.
- Od zachodu obszar poszerzenia sięga dotychczasowej granicy na ul. Żwirki i Wigury, od wschodu granicą jest ulica Czerniakowska.
- Apeluje do mieszkańców, którzy jeszcze nie złożyli abonamentów, żeby to zrobili. Na dzisiaj mamy 4 tys. wniosków i blisko 3 tys. abonamentów. Szacujemy, że to około 2 tys. osób jeszcze nie złożyło wniosku. Zgodnie z uchwałą 3 lutego startujemy ze SPPN na Mokotowie - mówił nam kilka dni temu Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.
Mieszkańcy krytykują: brak parkomatów i oznakowania
Na forach społecznościowych mieszkańcy Mokotowa nie kryją rozczarowania. Informują, że strefa nie wszędzie jest dobrze przygotowana. Ich zdaniem brakuje parkomatów i wyznaczonych miejsc do parkowania. - Jak na razie, to poza tym, że postawili parkomaty to strefa nie jest absolutnie gotowa do uruchomienia. Poza ulicami, które były remontowane niedawno, brakuje oznakowania poziomego i pionowego do tego, żeby tę strefę egzekwować - pisze p. Maciej na jednej z mokotowskich grup na Facebooku.
Zarząd Dróg Miejskich uspokaja. Rzecznik wskazuje, że strefa działa poprawnie, natomiast w najbliższych tygodniach na niektórych ulicach wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. - Zmieniliśmy kolejność m.in. jeśli chodzi o zmianę organizacji ruchu na niektórych ulicach - przekazał nam rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.
W najbliższych tygodniach ZDM będzie wprowadzać te projekty organizacji ruchu, które były przedmiotem konsultacji przez mieszkańców.
- Jedno z drugim nie jest bezpośrednio powiązane. Oznacza to, że strefa działa, są wyznaczone miejsca na każdej z ulic. Parkomaty są wszędzie. Parkuje się zgodnie z organizacją ruchu. Natomiast na niektórych ulicach, jak zawsze przy okazji poszerzenia strefy płatnego parkowania, zmieniamy organizację ruchu. Będzie się to działo w ciągu najbliższych tygodni - wyjaśnił rzecznik.
Przy wcześniejszych okazjach zmian w organizacji ruchu na ulicach danego obszaru dokonywano przed włączeniem tego obszaru do SPPN. Były one efektem konsultacji i przygotowanych na ich podstawie projektów. Teraz zmiany te będą wprowadzane już po otwarciu strefy.
Nowe parkomaty i abonamenty – co się zmienia?
Od 3 lutego warszawska SPPN obejmie ok. 67 tys. miejsc postojowych. Od początku stycznia ZDM przyjmuje wnioski o abonamenty od mieszkańców nowego obszaru. Według szacunków jest tam ok. 6,5 tys. osób, którym przysługuje abonament. Do końca stycznia ZDM przyjął już ok. 5,5 tys. wniosków o wydanie tego uprawnienia. Przysługuje ono mieszkańcom strefy, którzy rozliczają podatek PIT w Warszawie i mają auto.
Nowy obszar strefy to dodatkowe 314 parkomatów.
- Są to nowoczesne maszyny, które ZDM instaluje w ramach obowiązującej od tego roku nowej umowy na ich obsługę. Takie same urządzenia stanęły jesienią na Saskiej Kępie i Kamionku. Od lutego sukcesywnie będą wymieniane w całej SPPN. W sumie stanie ich w stolicy 2224 - podkreślają drogowcy.
Kampanię informacyjną dotyczącą rozszerzenia SPPN-u Zarząd Dróg Miejskich prowadzi od początku stycznia, wraz z innymi miejskimi podmiotami, m. in. urzędem dzielnicy czy Zarządem Transportu Miejskiego.
Napisz komentarz
Komentarze