Od momentu otwarcia w 1999 roku, Multikino Ursynów stało się nie tylko miejscem spotkań kinomanów, ale również ważnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy, a zwłaszcza dzielnicy Ursynów. Zlokalizowane tuż przy stacji metra Imielin, kino przyciągało tłumy widzów z całej Warszawy. Zdaniem mieszkańców to koniec pewnej epoki.
- Chodzę do tego kina, odkąd pamiętam – najpierw z rodzicami, ze szkoły, a później ze znajomymi. Strasznie szkoda, że już go nie będzie. Dla mnie to koniec pewnej epoki – stwierdza młody ursynowianin.
W budynku kina można nie tylko obejrzeć film, ale i zjeść, obejrzeć mecz czy pójść na siłownię. Mieszkańcy uważają, że w centrum Ursynowa zabraknie miejsca, w którym ludzie mogą się spotkać.
- Ludzie wyjdą z metra i zobaczą sypialnię. Nie tak powinien wyglądać centralny punkt Ursynowa. Mamy tu ratusz, dom kultury i to kino idealnie tu pasowało. Można się było spotkać ze znajomymi i nie jechać do centrum – komentuje pani Adrianna.
Nowe plany dla działki
Nowym właścicielem nieruchomości została spółka GH Development 11, która w lutym tego roku otrzymała zgodę od miejskiego ratusza na rozbiórkę budynku Multikina oraz towarzyszącego mu parkingu wielopoziomowego przy ul. Indiry Gandhi. W planie zagospodarowania przestrzennego działki, na której obecnie stoi Multikino, przewidziano zabudowę mieszkaniowo-usługową. Dokument przyjęty w czerwcu 2021 roku dopuszcza budowę obiektów mieszkaniowych o maksymalnej wysokości 23 metrów, a także możliwość wzniesienia 34-metrowej dominanty naprzeciwko wieży urzędu dzielnicy.
Zmiany w krajobrazie Ursynowa
Decyzja o zamknięciu kina była trudna, ale nieunikniona w obliczu konieczności spłaty zadłużenia, które narosło podczas pandemii COVID-19. Kina były zamknięte przez 40 tygodni, a wsparcie finansowe z Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej nie obejmowało dużych sieci kinowych, takich jak Multikino SA, które nie należą do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
- Decyzja o zamknięciu kina była trudna. Jednak transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego do działki, na której funkcjonuje Multikino Ursynów, umożliwiła częściową spłatę zadłużenia, które narosło w okresie pandemii COVID-19. Był to czas szczególnie ciężki dla branży kinowej – kina były zamknięte przez okres 40 tygodni, a wsparcie finansowe PFR i PISF omijało największe podmioty takie jak Multikino SA, niebędące w sektorze MSP - powiedział Paweł Świst, Prezes Zarządu Multikino S.A.
Pożegnanie z widzami
Zamknięcie Multikina Ursynów to koniec pewnej epoki dla mieszkańców Ursynowa i Warszawy. By pożegnać się z wiernymi widzami, Multikino Ursynów zaplanowało specjalny długi kinowy weekend, który odbędzie się od 15 do 18 sierpnia.
- Wiemy, że wielu widzów, a szczególnie mieszkańców Ursynowa jest z nami od lat i chcielibyśmy pożegnać się z nimi w sposób, na jaki zasługuje tak wyjątkowa i wierna widownia. Szczegóły wydarzeń zostaną ogłoszone wkrótce – dodał Paweł Świst.
Zmiany, które nastąpią po zamknięciu Multikina Ursynów, przyniosą inną krajobraz centralnej części Ursynowa. Plany budowy nowoczesnych apartamentowców z funkcjami usługowymi to kolejna inwestycja na Ursynowie, która zastąpi jakiś budynek użyteczności publicznej. Podobny los spotkał działkę po hipermarkecie Tesco. Stanął tam długi na kilkaset metrów apartamentowiec. Wysokościowiec o 34 metrach wysokości, który ma stanąć zamiast Multikina naprzeciwko urzędu dzielnicy, z pewnością również wpłynie na panoramę Ursynowa.
Napisz komentarz
Komentarze