W Raporcie Warszawskim opisaliśmy problemy, z jakimi zmagają się mieszkańcy Śliwic. To niezwykle intensywnie zabudowywany fragment Pragi-Północ, który znajduje się tuż nad Wisłą. Deweloperzy stawiają bloki pomiędzy ulicą Jagiellońską a Golędzinowem. Wprowadzający się tam mieszkańcy, liczyli na bliskość zieleni i rzeki, jednak dostęp bezpośrednio z osiedli blokuje parociąg na Golędzinowie, który transportuje parę z Żerania do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Problem stanowią też płoty.
Szczególnie dotyka to mieszkańców osiedla Bulwary Praskie, które postawił tam deweloper Mennica Polska.
- To jest frustrujące dla mieszkańców, bo oni mają widok na rzekę, a jednocześnie nie mogą się tam łatwo dostać. Muszą skakać przez płoty i się wspinać na wał. I to w momencie, kiedy miasto planuje budowę tego tak zwanego Parku Naturalnego na Golędzinowie, którego celem ma być właśnie między innymi to, żeby skanalizować ruch z tych osiedli. Jednocześnie przejść nadal brakuje, mimo że prace nad parkiem postępują – mówiła nam Wanda Grudzień, praska radna z Porozumienia dla Pragi.
Deweloper obiecuje, że przejście na Golędzinów będzie otwarte już czerwcu
Na naszą publikację zareagowała Mennica Polska. Jak poinformował nas deweloper, problem z dostępem do Wisły ma zostać rozwiązany już w czerwcu 2025 roku. To wtedy mieszkańcy Bulwarów Praskich mają zyskać bezpośrednie przejście nad Wisłę. Ma ono zostać wykonane w ramach aktualnie budowanego etapu osiedla NOP. To kolejna faza tej inwestycji, która nie została jeszcze oddana od użytku, póki co zamieszkane są jedynie mieszkania z pierwszego etapu.
Planowane przejście nie będzie jednak kładką. Chodzi o wyrównany do poziomu wału teren, który zostanie udostępniony mieszkańcom po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie dla etapu NOP.
- Zapewnienie mieszkańcom dostępu nad Wisłę od początku było jednym z naszych priorytetów. Proces ten okazał się jednak wyjątkowo wymagający. Konieczne było przejście przez skomplikowane procedury administracyjne, liczne uzgodnienia z różnymi instytucjami oraz dostosowanie się do zmieniających się przepisów i władz. Mimo tych wyzwań Mennica Polska konsekwentnie dąży do realizacji tego celu, angażując wszystkie dostępne środki i prowadząc intensywne działania formalne - mówi Katarzyna Budnicka-Filipiuk, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Mennicy Polskiej.
Deweloper odniósł się także do planów budowy kładki nad Wisłę przy Bulwarach Praskich. Mennica Polska zaznacza, że „nie zobowiązywała się w żadnym dokumencie do wybudowania wskazanej kładki w rejonie budynku nr 75B przy ul. Jagiellońskiej, ponieważ przedmiotowa działka, na której ma powstać kładka, nie jest własnością dewelopera”. Jednak po prośbach mieszkańców firma miała podjąć się tego zadania, które później utknęło przez liczne formalności.
- Zgodnie z pierwotnymi założeniami kładka powinna być dostępna dla mieszkańców już trzy lata temu. Wyzwaniem okazało się niestety uzgodnienie, kto jest właścicielem terenu po drugiej stronie Wału. Zarówno miasto, jak i Wody Polskie konsekwentnie odmawiały uznania swojej jurysdykcji nad terenem, na którym miała zostać osadzona kładka. Procedura ustalenia właściciela tego obszaru okazała się wyczerpująca i czasochłonna. Jednocześnie teren osiedla Bulwary Praskie został przekazany Administracji Osiedla, w związku z czym Deweloper nie jest właścicielem działki, na której miałoby powstać przejście na tereny zielone – tłumaczy nam deweloper.

Deweloper: „finalizujemy budowę ciągu dla pieszych”
W naszym tekście poruszyliśmy także temat cen mieszkań na Bulwarach Praskich. W obecnie powstającym etapie osiedla NOP za metr lokalu w znajdujących się najbliżej Wisły budynku trzeba zapłacić nawet 24,5 tys. zł. Tam jednak nikt jeszcze nie mieszka. Inaczej jest w przypadku etapu pierwszego, gdzie mieszkania są już zamieszkałe. To od mieszkańców tych bloków pochodzą skargi na brak dostępu do Wisły. Te problemy mogą być jednak także rzeczywistością osób, które na osiedlu dopiero zamieszkają. Obecnie jednak Mennica Polska zapowiada, że taka sytuacja nie nastąpi.
- W chwili obecnej, rozumiejąc potrzebę mieszkańców, finalizujemy budowę ciągu dla pieszych przy nowopowstającym kwartale NOP. Dziękujemy mieszkańcom za cierpliwość oraz wsparcie. Jesteśmy przekonani, że nowe połączenie nad Wisłę znacząco poprawi komfort życia w tej wyjątkowej lokalizacji — mówi Katarzyna Budnicka-Filipiuk, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Mennicy Polskiej.
Sprawę dojścia do Golędzinowa monitorują również miejscy urzędnicy. Przedstawiciele dewelopera mają spotkać się z Biurem Architektury i Zarządem Zieleni.
Napisz komentarz
Komentarze