Reklama

Na Służewcu mają dość kolejnych inwestycji lex deweloper. Mieszkańcy protestują

Mieszkańcy Służewca mają dość kolejnych inwestycji w trybie lex deweloper w swojej okolicy. Pojawili się na sesji rady Mokotowa, by zaprotestować przeciwko chaotycznej, deweloperskiej zabudowie. "Mamy dzielnicę, która zmienia się z biurowej w mieszkaniową, ale powstają tam tylko i wyłącznie mieszkania, a potrzebna jest też infrastruktura publiczna" – mówiła Monika Kołacz.
Wizualizacja inwestycji przy Postępu 2
Wizualizacja inwestycji przy Postępu 2

Autor: Archicom

Wyposażeni w transparenty mieszkańcy Służewca tłumnie pojawili się na sesji rady Mokotów, by zaprotestować przeciwko chaotycznej, deweloperskiej zabudowie w ich okolicy. Jak podkreślali, w ostatnich latach gwałtownie zmienił się jej kierunek rozwoju. Dotychczas biurowy Mordor staje się nową dzielnicą mieszkaniową. Mieszkańców przybywa, a wraz z nimi na ulicach jest więcej aut, rośnie też zapotrzebowanie na usługi i infrastrukturę publiczną, tymczasem miasto nie nadąża za tempem deweloperów. 

- W tej chwili mamy dzielnicę, która zmienia się z biurowej w mieszkaniową, ale powstają tam tylko i wyłącznie mieszkania, a potrzebna jest też infrastruktura publiczna, potrzebna jest zieleń, szkoły, potrzebne są usługi, które obsłużą nowych mieszkańców – mówiła mieszkanka Służewca Monika Kołacz, która jest związaną z inicjatywą „Nie dla inwestycji Postępu 2” - Służewiec jest oddawany deweloperom – dodała.

- Lex deweloper to jest jeden temat, drugi to nowy plan miejscowy dla Służewca. Nie może być tak, że dzielnica jest zmieniania tylko w trybie lex deweloper – mówiła jedna z mieszkanek – żądamy, żeby powstawały szkoły, żłobki i parki. Nie ma tu żadnego publicznego żłobka – dodała.

Inwestycje lex deweloper na Mokotowie. Ciągle pojawiają się nowe 

Obecnie w realizacji jest osiedle Modern Mokotów przy Wołoskiej, w ramach którego Archicom buduje szkołę przy ulicy Konstruktorskiej na mocy porozumienia lex deweloper z miastem. Powstaje także osiedle Mokopolis, w tym samym trybie budowane przez Yareal, w zamian za zgodę radnych firma remontuje salę sportową przy Gruszczyńskiej. W planach są już jednak kolejne inwestycje, które jeszcze formalnie nie zostały przez miasto zaakceptowane. Ogromne kontrowersje wśród mieszkańców budzą plany Archicomu przy Postępu 2. Tam deweloper chce postawić kolejne pięć bloków, w których ma zmieścić się 420 mieszkań. Inwestycja przeprowadzona ma zostać w trybie lex deweloper, gdyż w planie miejscowym mogą powstać tam jedynie biura i usługi. Skorzystanie z tej procedury pozwoli inwestorowi na przełamanie MPZP. Niedawno konsultacje społeczne w sprawie realizacji specustawy mieszkaniowej przy Obrzeżnej 7 zapowiedziała także spółka Selecto, dziś w tym miejscu znajduje się biurowiec Obrzeżna Center. 

Ponadto podczas swojego wystąpienia na sesji rady dzielnicy burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski ujawnił, że do podobnych przedsięwzięć na Mokotowie szykują się kolejne 4 firmy, to jednak dopiero wstępne rozmowy.

- To na razie tylko wstępne kontakty z urzędem, podchodzimy do tego z dystansem – powiedział, zaznaczył jednocześnie, że inwestycje lex deweloper zgodnie z przepisami można realizować tylko do końca 2025 roku.

Mieszkańcy protestują przeciwko kolejnym inwestycjom lex deweloper na Mokotowie 

Tak duże nagromadzenie inwestycji mieszkaniowych budzi duży niepokój wśród mieszkańców Służewca. Osoby protestujące przeciwko chaotycznej zabudowie Mokotowa wskazywały na sesji, że miasto powinno przykładać większą wagę do zapewnienia ładu przestrzennego w dzielnicy. Do tego władze stolicy powinny zainwestować w infrastrukturę publiczną w związku z tym, że na Służewcu w najbliższych latach powstaną tysiące nowych mieszkań. Tymczasem brakuje tam tras komunikacji miejskiej, przedszkoli, szkół, zieleni i żłobków. Problemy są także z przepustowością ulic i miejscami parkingowymi. 

Wśród postulatów Służewca protestujących na radzie Mokotowa znalazły się także takie pomysły jak: 

  • Zmiana organizacji ruchu w rejonie Obrzeżna / Cybernetyki / Rzymowskiego w celu poprawy przejazdu samochodów i bezpieczeństwa pieszych.
  • Nowe miejsca parkingowe, np. na wolnym placu przy Gotarda/Jadźwingów.
  • Lepsza komunikacja miejska – przywrócenie kursowanie autobusu, który umożliwiałby dotarcie do PKP Służewiec oraz by zwiększenie częstotliwości niektórych istniejących linii.
  • Lepsze trasy rowerowe, nowe obiekty sportowe, rozwój lokalnych sklepów i usług, nowe place zabaw. 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dorka G. 19.02.2025 18:37
A te postulaty i osoby to jakaś reprezentacja wybrana przez mieszkańców CAŁEGO osiedla z którymi uzgodniono postulaty? Czy samozwańczy bojownicy walczący o swoje podwórko demolując innym? Kto to w ogóle jest? Skąd się nagle wziął na Służewcu? Nikt nie słyszał o tej pani ani ich koleżankach

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama