Wystawa, na której prezentowane są w większości dzieła Rosińskiego, pozwala zanurzyć się w świat twórczości jednego z największych artystów europejskiego komiksu. To ponad 400 różnorodnych prac: strony komiksów, szkice, projekty okładek czy wielkowymiarowe obrazy. Niemalże wszystko powiązane jest z serią „Thorgal” – duchowego ojca wiedźmina Geralta.
Do obejrzenia jest ponad 400 dzieł
Ekspozycja zawiera oryginalne plansze komiksowe Rosińskiego, stworzone na przestrzeni lat kariery. Prace wykonane są w różnych stylach artystycznych. Nie brakuje więc ilustracji książkowych, plansz, rysunków z komiksów historycznych czy stworzonych już na emigracji graficznych opowieści „Thorgal”, „Yans” czy „Zemsta Hrabiego Skarbka”.
Jak czytamy na stronie poświęconej wystawie „większość tytułów to pozycje niezwykle ważne w kanonie europejskiego komiksu, dzięki czemu ich autor od dziesięcioleci cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy”.
Nie tylko komiksy
Jednakże na wystawie zobaczyć można także prace Rosińskiego w okresu szkolnego, licealnego i studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wśród nich są chociażby okładki do książek Ernesta Hemingwa czy Erich Marii Remarque’a. Znajdą się także tomy najsłynniejszego oficera w PRL-u – Kapitana Żbika.
Poza dziełami Rosińskiego odwiedzający mogą podziwiać także figury i modele postaci z serii „Thorgal”, wykonane przez jednego z fanów. Dodatkowo w specjalnej gablocie znajduje się wyjątkowy tom Kapitana Żbika, którego właścicielem jest… Rafał Trzaskowski! Jak się okazuje prezydent m.st. Warszawy jest fanem twórczości Rosińskiego i to za jego honorowym patronatem wystawa doszła do skutku.
Wystawa cieszy się zainteresowaniem
Na wernisażu naszej wystawy było bardzo dużo gości. Jako, że Grzegorz Rosiński mieszka obecnie w Szwajcarii, na otwarciu ekspozycji byli przedstawiciele ambasady tego kraju. Przybyli także przedstawiciele ambasady Belgijskiej, gdzie autor mieszka na stałe. Ponadto gościł u nas prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski – mówi Krystyna Kleta, zastępca kierownika wystawy.
Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengern, zaś kuratorem Piotr Rosiński – syn rysownika. Wystawie towarzyszy katalog z tekstem Wojciecha Brika, wieloletniego tłumacza komiksów Rosińskiego. Wystawę organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 8 września bieżącego roku. Znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki, w Sali Skłodowskiej, na piętrze IV.
Napisz komentarz
Komentarze