ReklamaBanner

Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego będą wyjątkowo uroczyste. „Mamy wielu gości zza granicy”

- Trzeba utrwalać w pamięci młodego pokolenia to wydarzenie - mówili Powstańcy Warszawscy podczas konferencji na temat tegorocznych obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Obchody jubileuszu będą wyjątkowo uroczyste.
Uczestnicy konferencji podpisują apel
Uczestnicy konferencji podpisują apel

Autor: Marta Gostkiewicz Raport Warszawski

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Powstańcy Warszawscy i przedstawiciele miasta wzięli udział w konferencji na temat zbliżających się obchodów Powstania Warszawskiego.

Jak mówił prezydent Rafał Trzaskowski, „przed nami okrągła rocznica, w związku z tym jubileusz będziemy obchodzić wyjątkowo uroczyście. Bardzo mi zależy, żeby wszyscy mogli w tych uroczystościach wziąć udział”. 

- Szczególnie istotną rolę odgrywają wolontariusze, którzy poza tymi miejscami, w których są co roku, pracują również na lotnisku i w hotelach, bo mamy bardzo dużą liczbę gości z zagranicy. Z tego się bardzo cieszymy - mówił prezydent.

Zwrócił też uwagę, że „po kilku latach przerwy będziemy mogli oddać cześć bohaterom w Parku Akcji Burza na pięknie odnowionym Kopcu Powstania Warszawskiego. Kopiec został zbudowany na gruzach Warszawy. W tym roku został zmieniony w przyjazny, zielony park. Na szczycie Kopca jest wspaniały pomnik, symbol Polski Walczącej, symbol który towarzyszył powstańcom 80 lat temu”. 

Trzaskowski podkreślił, że Powstanie Warszawskie jest ważne dla warszawiaków, ale również dla mieszkańców całej Polski. 

- Chcę przytoczyć wyniki badań, które zrobiliśmy w ostatnich tygodniach. Wynika z nich, że prawie wszyscy warszawiacy są zgodni, że uczczenie Powstania Warszawskiego przez miasto jest istotne. 74 proc. warszawiaków uznaje to za zdecydowanie ważne, a 22 proc. za raczej ważne – wskazał.

Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Janusz Komorowski podkreślił, że jest to wyjątkowo pamiętna data w dziejach historii Polski. 

- Jest to 80 rocznica wielkiego wydarzenia – Powstania Warszawskiego, które nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie było największym wydarzeniem bojowym. Polska stanęła do walki o swoją wolność – mówił. - Dzielni, odważni, mężni chłopcy i dziewczęta stanęli do otwartej walki. Walczyli nie tylko o Warszawę, ale też o Polskę. Polsce pragnęli przynieść wolność. Dlatego trzeba pamiętać i utrwalać w pamięci wśród młodego pokolenia to wydarzenie – podkreślił.

Skarbnik Związku Powstańców Warszawskich, Bogdan Bartnikowski wspominał, że „dla nas warszawiaków były to wielkie chwile, na które czekaliśmy niecierpliwie”.

- Tym bardziej że można było przypuszczać, że Warszawa zostanie wyzwolona. Nastroje wśród młodzieży warszawskiej były wspaniałe, niecierpliwe, bo chcieliśmy wyzwolić się sami, własnymi rękami. Dlatego przystąpiliśmy do nierównej walki (…) Przeżywaliśmy ogromne, wspaniałe chwile radości, załamania i znowu radości – wspominał.

Jak mówił, „młodzi ludzie czekają na nasze opowieści, starają się nam pomagać, są cały czas razem z nami. To jest dla nas bardzo ważne, bo w ten sposób upewniamy się, że pamięć o powstaniu, tym wspaniałym zrywie nie zniknie”.

Powstańczyni Warszawska Halina Strzelecka podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzień 1 sierpnia jest dzisiaj dniem pamięci.

- Pamiętam radość i część triumfu, jak Niemcy wychodzili z Poczty czy z PASTY z podniesionymi rękami jako jeńcy. To był widok niezapominany – wspominała.

Dodała też, że należy szukać metod, żeby Polska była bezpieczna. 

- Tylko w warunkach spokoju można podejmować racjonalne decyzje. Musimy robić wszystko, żeby młode pokolenie zostało przekonane, że tylko spokój może dać im bezpieczną przyszłość – przekonywała.

Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz podkreślił, że „1 sierpnia to szczególna data. Dzięki pracy wielu historyków, społeczników, polityków samorządowych, a w szczególności pracy Powstańców obchody zyskują wymiar ogólnopolski”. Przypomniał, że Rada Warszawy rokrocznie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach, też dzielnicowych. Jednocześnie organizuje uroczystą sesję Rady Miasta 31 lipca.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaprosił warszawiaków na kilka wydarzeń organizowanych przez M. St. Warszawę i Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Co roku próbujemy z różnymi artystami interpretować wydarzenie, jakim jest Powstanie Warszawskie, językiem sztuki. W tym roku chciałbym zaprosić na koncert i premierę płyty „Wawa” którą przygotowała Monika Brodka, 26 lipca o godz. 21 w Muzeum Powstania Warszawskiego (…). Inną próbą interpretacji będzie wydarzenie muzyczne w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniach 3,4,5,6  sierpnia pt. „D'ARC” w reżyserii Krystiana Lady – wskazał Ołdakowski.

Wszyscy uczestnicy konferencji podpisali też Apel Powstańców o godne uczczenie 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.