31 lipca 2024 roku w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie: wernisaż wystawy „Kolor Powstania 1944”. Na wystawie zaprezentowane zostanie 30 fotografii wybranych z albumu o tym samym tytule, wydanego na 80. rocznicę powstania warszawskiego. Fotografie te, pochodzące z zasobów Muzeum Powstania Warszawskiego, zostały poddane koloryzacji, dając spektakularny efekt, który z pewnością przyciągnie wielu miłośników historii i sztuki.
Współpraca znakomitych ekspertów
Do realizacji tego projektu zaproszono wybitnego fotoreportera Chrisa Niedenthala, specjalistów z zakresu historii militariów i architektury warszawskiej oraz studio Orka, jedną z największych w Polsce firm postprodukcyjnych. Chris Niedenthal, który dokonał wyboru zdjęć do albumu i napisał do niego słowo wstępne, wyselekcjonował fotografie pod kątem artystycznym, dbając o takie elementy jak kadrowanie, światło i kompozycja. Jak podkreśla Magdalena Zimecka, Managing Director studia Orka:
Zdjęcia zostały wybrane przez wybitnego fotoreportera Chrisa Niedenthala, w związku z tym one też są bardzo dokładnie wyselekcjonowane pod kątem artystycznym - kadrowania, światła i kompozycji. To są takie małe dzieła sztuki, których dotknęliśmy z dużym namysłem. Bardzo dużo jest w nich emocji, ludzkich przeżyć i to widać, że fotograf, który to wybierał, sam jest mistrzem kadrowania i widzi w nich to, co jest najbardziej wartościowe również artystycznie.
Fotografie oddające kolory epoki
Koloryzacja zdjęć została wykonana z niezwykłą pieczołowitością, zgodnie z kolorystyką epoki. Zdjęcia nie są przypadkowo barwione, lecz bazują na analizach przeprowadzonych przez ekspertów z Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Te pokolorowane ujęcia były zrobione bardzo pieczołowicie i oddawały kolory epoki. Nie są to przypadkowo narzucone barwy, które sobie ktoś skomponował zgodnie ze swoim smakiem czy gustem, tylko one są przeanalizowane przez ekspertów z Muzeum Powstania Warszawskiego. Barwy ubrań, tkanin są zgodne z tym, w jaki sposób były wtedy barwione ubrania. Zdjęcia są po prostu bardzo zgodne z epoką i z tym, jak to mogło wtedy wyglądać - dodaje Zimecka.
Proces koloryzacji zdjęć trwał pół roku, a jego rezultaty są imponujące. Zdjęcia były nie tylko kolorowane, ale także dokładnie szparowane, reperowane i oczyszczane z zanieczyszczeń. Efektem jest wyjątkowy materiał wizualny, który nie tylko oddaje atmosferę tamtych dni, ale również stanowi wartościową dokumentację historyczną.
- Robimy to muzealnie, czyli to nie tylko kadr, który ma się podobać, ale ma również stanowić podstawę historyczną dla przyszłych pokoleń - podkreśla Managing Director studia Orka.
Wystawa „Kolor Powstania 1944” to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć historyczne fotografie w nowym, barwnym ujęciu. To także hołd dla bohaterów powstania warszawskiego, których wspomnienia i przeżycia zostały uwiecznione na zdjęciach. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 lipca 2024 o godzinie 17.00 w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienek Królewskich, al. Ujazdowskie 4. Wystawę będzie można oglądać do 29 września 2024 roku. Wstęp na wernisaż i wystawę jest wolny.
Napisz komentarz
Komentarze