Reklama

Zmarł ostatni zdobywca warszawskiej „PAST-y”. Ireneusz „Emir” Rudnicki miał 102 lata

W przededniu 80. rocznicy Powstania Warszawskiego zza oceanu napływają smutne wieści. We wtorek 30 lipca w Stanach Zjednoczonych zmarł Ireneusz Rudnicki ps. „Emir”, żołnierz batalionu „Kiliński”. Był jednym z powstańców, którzy zawiesili polską flagę na szczycie siedziby Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-a). Rudnicki miał 102 lata.
Powstaniec
Ireneusz Rudnicki wraz z żoną Danutą

Autor: Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich

„Bardzo smutna wiadomość w przededniu 80. rocznicy Powstania Warszawskiego” - w ten sposób rozpoczyna się ponury wpis, zamieszczony przez fundację Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich na platformie Facebook., w której przekazana zostaje informacja o śmierci powstańca, Ireneusza „Emira” Rudnickiego. Jeszcze w marcu razem ze swoją żoną Danutą, sanitariuszką z Powstania, świętował 73. rocznicę ślubu. Poznali się razem na emigracji w USA, gdzie już pozostali. „Emir” miał 102 lata.

Jaki był sekret ich miłości? 

– Przede wszystkim ważna jest wyrozumiałość, podział obowiązków, wspólne zainteresowania. Nigdy nie kłóciliśmy się o to, co kto ma robić. Nie było łatwo, ale zawsze byliśmy nierozłączni – powiedziała pani Danuta, cytowana przez fundację.

Rudnicki „Emir” był jednym z powstańców przemierzających szlak bojowy w północnej części Śródmieścia. I chociaż brał udział w wielu walkach, najbardziej zasłynął z udziału w brawurowej akcji szturmu na budynek „PAST-y” w nocy z 19 na 20 sierpnia 1944 roku. W tamtym okresie budynek „PAST-y” był drugim najwyższym wysokościowcem w stolicy.

Aby pokonać niemiecką załogę, która okopała się w obiekcie, AK-owcy zdecydowali się podpalić budynek za pomocą prowizorycznych miotaczy płomieni, stworzonych ze strażackich motopomp. Niemcy porzucili swoje stanowiska bojowe i uciekli w górę budynku, gdzie czekali już na nich Polacy. Do niewoli wzięto 115 jeńców

 Ireneusz „Emir” Rudnicki był jednym z powstańców, którzy zawiesili polską flagę na szczycie obiektu, który pozostał w polskich rękach aż do upadku Powstania.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama