Kulminacyjnym momentem obchodów będzie Godzina "W". 1 sierpnia punktualnie o godz. 17 w Warszawie zawyją syreny, a cała stolica zatrzyma się, by uczcić powstańczy zryw minutą ciszy.
1. Rondo Dmowskiego
Jak co roku, tysiące ludzi zgromadzi się na Rondzie Dmowskiego, aby o godz. 17 oddać hołd Powstańcom. Na ulicach Warszawy na dźwięk syren zatrzymają się tramwaje, autobusy, motocykle i samochody. Kierowcy i pasażerowie wyjdą z nich i nieruchomo staną obok. Powiewać będą flagi, a uczestnicy zgromadzenia odpalą race. Zgromadzenie publiczne na rondzie Dmowskiego rozpocznie się już o godz. 15. Stamtąd po godzinie 17 uczestnicy planują przemarsz ulicami:
- Aleje Jerozolimskie,
- przez rondo de Gaulle’a,
- Nowy Świat,
- Krakowskie Przedmieście i Miodową
- na plac Krasińskich.
2. Cmentarz na Powązkach
W Godzinę "W" przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W uroczystości weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Prezydent złoży też wieniec na grobie Barbary i Krzysztofa Kamila Baczyńskich w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą ich śmierci. Następnie odbędzie się modlitwa międzyreligijna przy pomniku Polegli Niepokonani oraz składanie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy i ich powstańczego wojska na Cmentarzu Powstańców Warszawy.
3. Kopiec Powstania Warszawskiego
W czwartek o godz. 21 odbędą się uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego w Parku Akcji „Burza”. Zapalony zostanie „Ogień pamięci” przyniesiony przez „Sztafetę pokoleń” z Grobu Nieznanego Żołnierza. Iluminacja pomnika zostanie włączona na 63 dni. Nastąpi też złożenie kwiatów pod pomnikiem Polski Walczącej.
Jak podkreśla prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski „symbolika Kopca Powstania przemawia silnie do wyobraźni. Zbudowany po wojnie z gruzów zniszczonej Warszawy. Zmieniony w tym roku w przyjazny park, w którym chce się spacerować i zadumać nad losem miasta”.
- Na samym szczycie kopca umieszczony jest wspaniały pomnik – symbol Polski Walczącej. Symbol, który towarzyszył Wam w walce z okupantem przed 80 laty. Symbol, który przejęły kolejne pokolenia w czasie niepełnej suwerenności w czasach PRL. Symbol, który krzyczał z warszawskich ścian: Polska zawsze będzie walczyła o wolność. Symbol, który teraz góruje nad okolicą, a przede wszystkim na zawsze pozostanie w naszych sercach – zaznaczył Trzaskowski.
4. Pl. Piłsudskiego
1 sierpnia nie można zapomnieć o wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych. Wieczorem, o godzinie 20:30, mieszkańcy zgromadzą się na placu Piłsudskiego, by wziąć udział w wydarzeniu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wspólne śpiewanie odbędzie się z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Śpiewniki są do pobrania na stronie 1944.pl.
5. Łazienki Królewskie
W Łazienkach Królewskich, od 31 lipca do końca września, będzie można podziwiać wyjątkową wystawę fotograficzną „Kolor Powstania 1944”. W Galerii Plenerowej zaprezentowanych zostanie 30 koloryzowanych zdjęć z Powstania Warszawskiego. Wyselekcjonował je słynny fotoreporter Chris Niedenthal. Ekspozycja została przygotowana z udziałem specjalistów z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz studia Orka. Wstęp na wystawę jest wolny.
Napisz komentarz
Komentarze