Ulica Bartycka na Mokotowie jest łącznikiem między ulicą Czerniakowską i Siekierkami, a mimo to jest w opłakanym stanie. Przez to, że znajduje się tam zagłębie sklepów budowlanych, często poruszają się tamtędy ciężkie auta, co źle wpływa na stan nawierzchni jezdni. Korzystają z niej zresztą nie tylko klienci planujący remont, ale też mieszkańcy osiedli, które wyrosły w okolicy. Z Bartycką problem mają nie tylko kierowcy, brakuje tam ścieżki rowerowej, a chodnik jest tylko po jednej stronie. To jest uciążliwe, tym bardziej że niedawno miasto odnowiło znajdujący się tam Kopiec Powstania Warszawskiego. Miejsce to przyciąga wielu turystów, a dojście do niego z Czerniakowskiej prowadzi poboczem, wydeptaną ścieżką.
Na przebudowę Bartyckiej jeszcze poczekamy
Rok temu warszawski samorząd zapowiedział, że Bartycka zostanie przebudowana i ogłosił przetarg obejmujący opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych niezbędnych do rozpoczęcia rozbudowy. Wykonawca miał przygotować projekt budowlany w ciągu 20 miesięcy od podpisania umowy. Oferty można było składać do 20 czerwca 2023 roku.
Czas mija, a Bartycka wciąż pozostaje ulicą nieprzyjazną zarówno dla pieszych, rowerzystów, jak i kierowców. Niecierpliwić zaczęła się tym warszawska radna Melania Łuczak, która w interpelacji zapytała o stan prac nad rozbudową ulicy. Jak dowiadujemy się z odpowiedzi wiceprezydentki Renaty Kaznowskiej, prace nad tą inwestycją trwają. 28 sierpnia 2023 roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę z firmą AZET Sp. z o.o na projekt rozbudowy ul. Bartyckiej, na odcinku ul. Czerniakowska – ul. Gościniec.
Firma ma zająć się zaprojektowaniem drogi, ale także stworzeniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę sieci kanalizacyjnej na ul. Bartyckiej i ul Nadrzecznej.
Jak podkreśla wiceprezydentka, prace trwają zgodnie z umową. Na początku 2025 roku firma ma uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, samo ukończenie dokumentacji projektowej jest przewidziane na II lub III kwartał 2025 roku. Później przyjdzie czas na przetarg na wykonawcę robót. Sama przebudowa ma dojść do skutku dopiero w III kwartale 2027 roku.
.jpg)
Jak ma wyglądać nowa Bartycka?
Co dokładnie ma się zmienić na Bartyckiej? Po rozbudowie ulica ma mieć dwie jezdnie, a także chodniki po obu stronach, razem ze ścieżkami dla rowerów. Pojawią się też strefy parkowania równoległego wzdłuż ulicy. Powstaną tam też nowe przystanki autobusowe i przejścia dla pieszych. Nie zabraknie także drzew po obu stronach drogi. Wydzielone parkingi mają być z kolei przeplatane ciągami ogrodów deszczowych.
Napisz komentarz
Komentarze