Woda z kolejnych basenów umyje stołeczne jezdnie

Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta wpadł na dosyć ciekawy pomysł. By ekologicznie zaoszczędzić wodę, ulice będą myte za pomocą... wody z miejskich basenów. Jest to akcja prowadzona w Warszawie już od wielu lat, lecz tym razem poza basenami krytymi, woda będzie pobierana także z otwartych ośrodków.
Woda z kolejnych basenów umyje stołeczne jezdnie
Woda z basenów wykorzystywana jest do czyszczenia ulic

Autor: UM Warszawa

Kolejne pływalnie przekazują wodę, która zamiast trafić do kanalizacji, służy do sprzątania ulic. W akcji uczestniczą także baseny odkryte, które kończą działalność wraz z nadejściem roku szkolnego. Po wakacjach jako pierwszy wodę oddaje Park Wodny Moczydło. 

To już piąty rok proekologicznych działań, które są możliwe dzięki współpracy wielu partnerów. W przedsięwzięcie zaangażowane są ośrodki sportu z całej Warszawy, strażacy OSP Wesoła, którzy wspierają nas specjalistycznym sprzętem oraz firmy, które pracują na nasze zlecenie. To modelowy przykład na to, że przy realizacji różnorodnych zadań można jednoczyć się w trosce o środowisko – mówi Robert Szymański, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta. 

Podczas tegorocznych wakacji warszawskie pływalnie przekazały już 1,5 mln l wody. Akcja prowadzona jest podczas przerw technicznych, kiedy konieczne jest opróżnienie basenów. Woda jest pompowana do zmywarek przy użyciu sprzętu dostarczanego przez strażaków z OSP Wesoła. To właśnie oni w dniu poboru jako pierwsi są na basenie. Instalują pompy, podłączają węże i koordynują kwestie techniczne. Tankowanie trwa około 20 minut, a jednej nocy z terenu pływalni wyjeżdża kilkanaście pojazdów, które od razu rozpoczynają mycie jezdni.

Wypompowywanie wody z Parku Wodnego Moczydło / autor: UM Warszawa

Ze względu na ogromne pojemności basenów, ich opróżnianie rozkłada się średnio na 3 noce. Działania są dostosowane do warunków pogodowych. Przy niesprzyjającej pogodzie, podczas burzy lub ulewnego deszczu, akcja jest odwoływana.

Woda używana do mycia jezdni jest pobierana w momencie, gdy ulotniły się z niej preparaty używane do dezynfekcji – dlatego jest bezpieczna dla środowiska, ludzi i mytych nawierzchni. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.