W zeszłym roku usunięto z Warszawy aż 31 tys. mkw. betonu i zastąpiono go zielenią. 4,5 tys. mkw. tych powierzchni zniknęło w ramach zadań zrealizowanych przez miejskich ogrodników. Zarząd Zieleni jest tylko jedną z miejskich jednostek, które zajmują się rozbetonowaniem stolicy.
Więcej roślin nie tylko na Pradze
Trwają już pierwsze roboty na pl. Wileńskim.Urzędnicy odpowiedzialni za zieleń przekazują, że założone zostaną tam rabaty z różami, tawułami japońskimi i bylinami. Pojawi się również 10 drzew, m.in. grusze drobnoowocowe oraz platany klonolistne. Podobnych tego typu inwestycji w stolicy jest więcej, m. in. zmiany na pl. Bankowym i na tyłach Muzeum Niepodległości.
W pierwszym z tych miejsc, w południowo-zachodnim rogu placu, drogowcy skuli beton i posadzili drzewa oraz krzewy. Przygotowali też miejsca pod zieleń w pasie dzielącym jezdnie.
Na tyłach Muzeum Niepodległości, w miejscu nieczynnego parkingu, pojawił się niedawno ogród deszczowy. Betonu ubyło również na ul. Koszykowej. Zamiast niego pomiędzy ul. Chałubińskiego i ul. Lindleya można teraz zobaczyć krzewy i byliny. Zmniejszenie powierzchni nieprzepuszczalnych na rzecz zieleni widoczne będzie też na pl. Wilsona oraz przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak.
Zarząd Zieleni ma przygotowanych wiele projektów
Urzędnicy zapewniają, że jeszcze w tym roku miejscy ogrodnicy zrealizują kolejne projekty z budżetu obywatelskiego. Dzięki nim zieleni przybędzie w sześciu dzielnicach:
- Praga-Północ (5 lokacji): na pl. Wileńskim, przy ul. Dąbrowszczaków, Namysłowskiej, Ratuszowej, rogu Wileńskiej i Inżynierskiej.
- Praga-Południe (4): przy skrzyżowaniach Grochowskiej z Podskarbińską, Międzyborską i Terespolską, przy skrzyżowaniu ul. Międzyborskiej z Turbinową i przy ul. Międzyborskiej.
- Żoliborz (1): przy wejściu do metra Marymont.
- Mokotów (3): przy skrzyżowaniach ul. Dąbrowskiego z Wiśniową i Kazimierzowską, ul. Sandomierskiej z Madalińskiego i przy ul. Puławskiej pomiędzy Dąbrowskiego a Różaną.
- Ursynów (2): przy skrzyżowaniach ul. Gandhi z Dereniową i ul. Stryjeńskich z Belgradzką.
- Ochota (1): przy ul. Białobrzeskiej 26.
To oznacza, że warszawiacy mogą spodziewać się nowej zieleni, drzew i krzewów w aż 16 lokacjach na terenie całego miasta.
Napisz komentarz
Komentarze