Reklama
ReklamaBanner

Zamek Królewski ma nową dyrektorkę. To była minister kultury

Zmiany w zarządzie Zamku Królewskiego w Warszawie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska poinformowała o powołaniu nowej dyrektorki placówki. Jest nią Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, której pięcioletnia kadencja rozpoczęła się w dzień powołania, czyli w czwartek 12 września. Dotychczasowy dyrektor Zamku Królewskiego, Wojciech Fałkowski, został odwołany z powodu nieprawidłowości finansowych - podaje resort.
Minister Hanna Wróblewska (L) i nowa dyrektor Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (P)

Autor: Danuta Matloch/MKiDN

Zmiany w zarządzie Zamku Królewskiego w Warszawie. Wraz z odwołaniem dotychczasowego dyrektora, prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego, jego miejsce zajęła prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk. Decyzja minister Wróblewskiej miała być podyktowana kontrowersjami wokół dyrektora Fałkowskiego.

Jak czytamy na stronie resortu, powodem odwołania Fałkowskiego było naruszenie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, w zakresie wydatkowania środków publicznych na zakup dzieł sztuki powyżej ich rynkowej wartości. Warto dodać, że Fałkowski zanim został dyrektorem Zamku Królewskiego, pełnił funkcję wiceministra obrony w rządzie PiS. 

Kim jest Omilanowska-Kiljańczyk?

Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk to historyk sztuki. Od 1985 roku jest związana z Instytutem Sztuki PAN, gdzie była m. in. zastępczynią dyrektora (1999-2007).

Od 2006 roku jest profesorem nadzwyczajnym, a od 2014 roku – profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego (tytuł otrzymała jeszcze z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego). Instytutem kierowała od roku 2008-2012. Z kolei w latach 2012-2014 pełniła funkcję podsekretarza stanu, a następnie w 2014-2015 – minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Omilanowska-Kiljańczyk specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku. Gościnnie wykładała m. in. na uniwersytetach w Oldenburgu, Berlinie, Lipsku, Marburgu, Cambridge czy Tallinie. Była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych, w tym British Academy, Wissenschaftskolleg zu Berlin, Instytutu Herdera w Marburgu i Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku.

Jest członkiem wielu rad naukowych polskich oraz niemieckich instytucji nauki i kultury, w tym m. in. Germanisches National Museum w Norymberdze, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, jak również przedstawicielem Polski w Comité International d'Histoire de l'Art (CIHA).

Swoją pięcioletnią kadencję zaczyna od czwartku, 12 września.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Frank 13.09.2024 07:48
Pani Omilanowska nie wie co to jest Turczynek

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama