Synagoga Nożyków, jedyny zachowany i działający zabytek przedwojennych synagog w Warszawie, przechodzi kolejną fazę remontu. Po zakończonym w ubiegłym roku generalnym remoncie dachu, przyszła pora na prace związane z elewacją budynku. Dzięki dotacji m.st. Warszawy, wynoszącej prawie 370 tys. zł, ruszyły prace przy elewacji frontowej, najbardziej dekorowanej części świątyni.
Synagoga przy ul. Twardej 6, zbudowana na przełomie XIX i XX wieku z fundacji Rywki i Zalmana Nożyków, stanowi dziś wyjątkowe świadectwo historii. W czasie II wojny światowej budynek został zdewastowany i pełnił funkcję stajni oraz magazynu paszy. Pomimo zniszczeń, przetrwał wojnę, a po powojennych naprawach służył jako miejsce modlitw do zamknięcia w 1968 r. W latach 70. przeszedł gruntowną renowację, po której od 1983 r. ponownie zaczął funkcjonować jako synagoga.
Remont elewacji i fasady
Pierwszym etapem działań konserwacyjnych była wymiana obróbek blacharskich, mająca na celu zahamowanie dalszej destrukcji. Teraz przyszła pora na bardziej wymagające prace, które obejmują nie tylko fasadę, ale i schody wejściowe, które zostaną całkowicie rozebrane i odbudowane, by ustabilizować ich konstrukcję.
Stan elewacji wymagał pilnej interwencji – Na elewacjach występują liczne spękania, ubytki i zawilgocenie tynków oraz elementów architektonicznych – podkreślają konserwatorzy.
Obecnie trwają prace nad detali sztukatorskimi, które w wielu miejscach trzeba będzie wykonać od nowa. Na podstawie odkrywek ustalono pierwotną kolorystykę budynku, która okaże się bliska obecnej, z subtelnymi różnicami w tonacji.
Zabytkowa Synagoga Nożyków, choć już teraz pełni funkcje religijne i kulturalne, z każdym kolejnym etapem renowacji przybliża się do pełni swojego dawnego blasku.
Napisz komentarz
Komentarze