Przy Świderskiej 93 działa już ogromna szkoła z 36. oddziałami (32 klasy I-VIII i 4 „zerówki”, w tym oddział integracyjny). Chodzące do niej dzieci mają do dyspozycji nie tylko spektakularne boisko na dachu o wymiarach 30 na 60 metrów, ale też plac zabaw, ławki i stoliki wypoczynkowe. Na działce, na której wzniesiono budynek, udało zachować się też sporo zieleni. Jej powierzchnia biologicznie czynna to aż 70%. Placówka zamierza z tego korzystać i planuje uruchomienie „zielonej klasy”, czyli prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu. Staną tam drewniane ławki i tablice edukacyjne.
- Chociaż sam budynek jest ogromny – w szkole zaplanowano miejsce dla 900 uczniów, to z myślą o komforcie dzieci i młodzieży, placówka została podzielona na specjalne strefy z dostępem do wspólnych przestrzeni: stołówki, biblioteki wraz z czytelnią, sali gimnastycznej i świetlic, które są połączone z ogródkami lub terenem rekreacyjnym – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.
Sercem nowej szkoły jest wewnętrzna agora. To otoczone drewnianymi schodami przestrzeń, na której znajdują się miejsca do siedzenia. Nad nią góruje przeszklony dach, który daje dostęp do światła dziennego.
Nowa szkoła na Białołęce kosztowała ponad 100 mln zł
Na rozpoczęciu roku w nowej placówce pojawił się Rafał Trzaskowski.
- Drodzy pierwszoklasiści, na pewno będzie fajnie w tej szkole, bo jest niesamowita – tak zielonej placówki, wkomponowanej w otoczenie chyba w Warszawie jeszcze nie ma! Cieszę się, że nasi uczniowie i cały personel będą przebywać w tak fantastycznych warunkach. Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice, życzę Wam wszystkiego, co najlepsze w nowym roku szkolnym! Ta szkoła, jak i inne placówki, które wybudowaliśmy w ostatnich latach, pokazują, jak nieprawdopodobny skok cywilizacyjny dokonał się w Polsce i w naszym mieście. Dodam, że za mojej prezydentury oddaliśmy już 17 nowych szkół i przedszkoli – mówił prezydent Warszawy.
Budowa szkoły na Tarchominie rozpoczęła się w listopadzie 2022 roku i została ukończona w terminie. Prace pochłonęły łącznie 103,2 mln zł. Realizowało je konsorcjum firm: Wodpol z Żywca (lider), PBO Śląsk z Sosnowca i Conexio z Katowic. Projekt jest dziełem pracowni architekta Piotra Bujnowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze