Radni chcą utworzenia Muzeum Ursynowa, by upamiętnić Multikino i Tesco. „Dobrze byłoby zachować chociaż kilka kinowych foteli”

Wkrótce Multikino na Ursynowie ma zostać zburzone. Radni ze stowarzyszenia Otwarty Ursynów chcą, by dzielnica zachowała jego charakterystyczny neon i fotele, a następnie umieściła je w muzeum, które miałoby powstać, by upamiętnić historię dzielnicy. Proponują także, by uczczono w nim pamięć o Tesco na Kabatach. Do pomysłu odniósł się już burmistrz dzielnicy Robert Kempa.
Multikino na Ursynowie. Ostatni dzień jego działalności.
Multikino na Ursynowie. Ostatni dzień jego działalności.

Autor: Miłosz Piotrowski / Raport Warszawski

W sierpniu swoją działalność zakończyło Multikino na Ursynowie, które przez lata stanowiła dla mieszkańców dzielnicy bardzo ważny punkt. Świadczy o tym, chociażby duże zainteresowanie tym miejscem w ostatni dzień jego funkcjonowania. Pytani przez nas klienci odwiedzający wówczas kino, mówili o nim z ogromnym sentymentem. 

- Wielka szkoda, że to zamykają, bo nie ma innego kina na Ursynowie, a uważam, że powinno być. To miejsce jest flagowe, wychowaliśmy się na Ursynowie i to miejsce jest dla nas sentymentalne. Będzie go brakowało, a bloki przecież powstają wszędzie – mówiła nam jedna z mieszkanek Ursynowa.

Multikino na Ursynowie wkrótce przejdzie do historii

Rozbiórka kultowego budynku ma rozpocząć się w październiku, póki co mieszczące się tam restauracje jeszcze działają, jednak z końcem miesiąca będą musiały się stamtąd wynieść. Multikino na Ursynowie powstało pod koniec lat 90. i był to pierwszy tego typu obiekt w Warszawie i dopiero drugi w całej Polsce. Budynek wyróżnia przede wszystkim architektura, jego elewacja złożona jest z bordowych płytek marblitu i niebiesko-zielonych ścian kurtynowych. Z kolei nad wejściem wisi duże lego firmy wsparte na stalowych słupach. Przez lata mieszkańcy Ursynowa przyzwyczaili się do charakterystycznego budynku i dziś część z nich nie może pogodzić się z jego zniknięciem. Jest on kultowy do tego stopnia, że radny dzielnicy Paweł Nowocień wyszedł z inicjatywą, by zachować jego elementy po wyburzeniu i… umieścić je w Muzeum Ursynowa. 

- Cały budynek Multikina przez dłuższy okres był centrum życia kulturalnego i kulinarnego Ursynowa, bo przecież przewinęły się tam też różne restauracje. Wielu mieszkańców spotykało się tam, dorastało w tej okolicy, to było dla nich często centrum życia. Uważam, że należy upamiętnić to miejsce, może dobrze byłoby zachować cały neon albo chociaż jego część, a także kilka foteli, by przypominały nam o tym kinie. W momencie, gdy zbuduje się tam osiedle mieszkaniowe, które nie będzie nawiązywało do miejsca, które było tam wcześniej, to za kilkanaście lat możemy o nim zapomnieć – mówi nam radny Paweł Nowocień z Otwartego Ursynowa. 

Multikino na Ursynowie.

Na Ursynowie powstanie muzeum?

Problem w tym, że nawet gdyby elementy kina udało się zachować po rozbiórce, to nie byłoby miejsca, w którym można byłoby je eksponować. Radny ma rozwiązanie i tej kwestii. 

- My jako Otwarty Ursynów postulujemy stworzenie Muzeum Ursynowa. Mamy izbę pamięci przy Barwnej, ale warto byłoby rozszerzyć ten koncept. Tych symboli Ursynowa jest dużo, historia dzielnicy jest bardzo bogata, od powstania folwarku i ziem rolnych, po czasy obecne – mówi.

Radny chciałby, by w takim muzeum prezentować zdjęcia ukazujące rozwój dzielnicy i jej przeszłość. Placówka miałaby pokazywać też ważne miejsca, których już nie ma. 

- W takim muzeum powinniśmy prezentować stadia rozwoju dzielnicy. Od tych kultowych zdjęć metra Kabaty, gdy wyjście ze stacji było tylko chodniczkiem, po współczesne zanikające rzeczy. Jest, chociażby też to Tesco na Kabatach, którego już nie ma, a było dla mieszkańców ważne. Chodzi o to, by pokazać to, jak dzielnica się zmieniała – mówi Paweł Nowocień.

Dzielnica odpowiada. Multikino rozdysponowało już wyposażenie 

Do pomysłu Otwartego Ursynowa odniósł się już burmistrz dzielnicy Robert Kempa. Okazuje się, że obecnie w Multikinie nie ma już wyposażenia. 

- Informuję, że spółka Multikino S. A., właściciel budynku i marki Multikino, rozdysponował mienie: fotele, ekrany, projektory i inny sprzęt kinowy będące na wyposażeniu kina Multikino Ursynów, do innych swoich obiektów. Obecnie w budynku nie znajdują się już żadne przedmioty i wyposażenie, które byłyby możliwe do przejęcia do Muzeum Ursynowa. Informuję również że Muzeum Ursynowa istnieje już od wielu lat, podlega Ursynowskiej Bibliotece Publicznej i znajduje się w budynku przy ul. Barwnej 8. Zarządcą muzeum jest dyrektor Ursynoteki Pan Mirostaw Pawłowski. Wszelkie inicjatywy wzbogacenia zbiorów i tematyki izb pamięci Muzeum, proszę kierować bezpośrednio do Ursynoteki — napisał burmistrz Robert Kempa w odpowiedzi na interpelację radnego. 

Spółka H Development 11 w miejscu kina firma planuje postawić blok mieszkalny. Plan miejscowy przewiduje, że może stanąć tam 23-metrowy budynek mieszkalno-usługowy z 34-metrową dominantą. Choć na razie firma planów nie ujawnia, to prawdopodobnie stanie tam 7-piętrowy budynek z wieżą. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.