Reklama

Rocznica powstania w getcie warszawskim. W sobotę zawyją syreny alarmowe

Jak co roku, 19 kwietnia Warszawa będzie obchodzić rocznicę powstania w getcie. Na ulicach pojawią się wolontariusze rozdający papierowe żonkile. Przemarsz ulicami Woli zmieni trasy komunikacji miejskiej. Zawyją też syreny alarmowe.
W sobotę Akcja Żonkile
W sobotę Akcja Żonkile

Źródło: Urząd m. st. Warszawy

Powstanie w getcie warszawskim to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta. W tym roku przypada jego 82. rocznica. Jak zwykle stolica kultywuje jego pamięć, wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, dzięki czemu będzie można otrzymać na ulicy symbol pamięci, czyli papierowe żonkile. O 12:00 przez minutę jednostajnym dźwiękiem zawyją syreny alarmowe.

Zgromadzenia i zmiany w komunikacji

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się w południe przy Pomniku Bohaterów Getta na Muranowie. Następnie uczestnicy Marszu Pamięci złożą kwiaty przy kolejnych miejscach pamięci związanych z warszawskim gettem i przy pomniku Umschlagplatz. Pochód przejdzie trasą Zamenhofa – Miła – Karmelicka – Stawki. 

Między 11:00 a 16:00 trasy zmienią tramwaj nr 17 i autobus 157Siedemnastka” z ul. Andersa skręci w Międzyparkową i przejedzie mostem Gdańskim na drugą stronę Wisły. Tam pojedzie Jagiellońską i Ratuszową, a na lewy brzeg wróci mostem Śląsko-Dąbrowskim i al. Solidarności wróci na stałą trasę wzdłuż al. Jana Pawła II.

Linia 157 pojedzie Słomińskiego, Bonifaterską i Międzyparkową. Wszystkie zmiany można sprawdzić szczegółowo na stronie wtp.waw.pl.

Powstanie w Getcie Warszawskim. Pierwszy miejski zryw w okupowanej Europie

Getto warszawskie powstało w 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i zamknęli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie, umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Latem 1942 r. podczas wielkiej akcji likwidacyjnej Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince blisko 300 tysięcy Żydów. Wśród pozostałych narodziła się idea zbrojnego oporu. 

Gdy rankiem 19 kwietnia 1943 r. niemieckie oddziały wojskowe wkroczyły do getta z zamiarem jego ostatecznej likwidacji, członkowie żydowskich organizacji zbrojnych, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, stanęli do walki o ludzką godność. Rozpoczęło się pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie.

Od lat w rocznicę wybuchu powstania wolontariusze i wolontariuszki z Muzeum Polin rozdają papierowe żonkile, które można nakleić na ubranie, by pokazać swoją pamięć o ofiarach. Żółte kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który po wojnie dostawał je co roku od anonimowej osoby. Sam również składał żonkile pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama