W Warszawie trwają konsultacje dotyczące przyszłego planu zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej części Muranowa. Dokument ma ustalić, jak w przyszłości będzie wyglądała ta część miasta. Urbaniści i urzędnicy wspólnymi siłami przygotowali już wstępny projekt, a mieszkańcy mogą zapoznać się z nim i zgłosić swoje ewentualne uwagi. Można zrobić to do 15 października 2024 roku.
Przygotowywany plan obejmuje teren w kwartale ul. Stawki, Al. Jana Pawła II, Al. Solidarności, Skweru Ks. Kard. S. Wyszyńskiego, ul. Bellottiego, ul. Pawiej i ul. Esperanto. W czasie II wojny światowej obszar ten należał niemal w całości do getta warszawskiego, przez co podczas konfliktu został on prawie całkowicie zniszczony. Do dziś z okresu przedwojennego zachował się tam jedynie kościół rzymskokatolicki pw. Św. Augustyna przy ulicy Dzielnej, będący w rejestrze zabytków. Na gruzach getta wyrosła spójna zabudowa w duchu socrealizmu, ale także nowoczesna zabudowa mieszkaniowa i biurowa, przez co dziś pozostało tam niewiele miejsca pod nowe inwestycje. Można znaleźć tam podwórka, dziedzińce i wąskie ulice, ale też ogromne arterie takie jak Al. Jana Pawła II. Planiści podkreślają, że konsultowany plan ma być zachowawczy i przede wszystkim chronić istniejącą zabudowę, jednak niektóre jego zapisy wzbudziły na Woli kontrowersje.
Dom Mody Klif zniknie? Miasto planuje zmiany na Woli
Na dyskusyjne aspekty nowego planu miejscowego zwrócił uwagę Hubert Malczewski ze stowarzyszenia Wola Mieszkańców. Kwestia, która wywołuje największe emocje, dotyczy Domu Mody Klif. To otwarte w 1999 roku centrum handlowe. Jak się okazuje, po ewentualnym wprowadzeniu nowego planu, będzie mogło zastąpić je osiedle mieszkaniowe. Od Okopowej budynki będą mogły mieć tam nawet 30 metrów, a od Esperanto 19,5. Wszystko wskazuje więc na to, że galerię może objąć panujący w ostatnich latach trend likwidacji tego typu obiektów na rzecz mieszkań. W Warszawie osiedla mają powstać w miejscu Multikina na Ursynowie, Tesco na Kabatach, a także na terenie galerii Promenada.
Jak informują aktywiści, zniknąć może również Piekarnia Warszawska przy ulicy Nowolipki. Tam plan nie wyznacza linii zabudowy, co oznacza, że budynek będzie mógł działać jedynie do czasu „realizacji docelowego sposobu zagospodarowania terenu”. Podobny los miałby spotkać Biedronkę przy al. Solidarności, gdzie ma stworzona zostać zieleń publiczna. Dokument zakłada również dogęszczenie niektórych części Muranowa. Chodzi, chociażby o teren, gdzie obecnie stoją garaże, na rogu Smoczej i Pawiej. W ich miejscu powstać będzie mógł 5-piętrowy blok z usługami. Uzupełniona będzie mogła zostać także pierzeja wzdłuż Pawiej, w miejscu, gdzie kilka lat temu wyburzono budynek Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej stanąć miałby budynek usługowy lub mieszkalny. Inny zapis umożliwia też postawienie 21-metrowego budynku na końcu Żelaznej.
- Wokół kościoła św. Augustyna w projekcie MPZP znalazła się tylko przestrzeń dla zieleni. To oczywiście cieszy, ale jednocześnie warto napisać w uwagach, że popieramy brak nowej zabudowy wokół kościoła i realizację tam zieleni. W momencie, gdy lobby deweloperskie zgłosi uwagi przeciwne — będzie argument, że sporo mieszkańców Muranowa nie chce w chronionym rejestrem układzie urbanistycznym żadnej nowej zabudowy — napisali z kolei aktywiści z SOS dla podwórek na Muranowie
Wszystkie te zapisy na razie znajdują się jedynie we wstępnym projekcie planu i będą mogły zostać zmienione pod wpływem konsultacji społecznych i uwag składanych przez mieszkańców. Można zgłaszać je na spotkaniach na żywo oraz online, a także przez specjalny formularz. Trwają do 15 października.
Napisz komentarz
Komentarze