Niedawno mogliśmy poznać projekt nowej siedziby Teatru TR. Miasto zapowiadało, że przetarg na pierwszy etap tej inwestycji będzie ogłoszony jesienią tego roku. Postanowiliśmy zapytać się zastępczynię prezydenta Warszawy, aby dowiedzieć się, jak miasto planuje zrealizować budowę teatru.
Jak będzie przebiegała budowa nowej siedziby Teatru TR?
Inwestycja TR będzie realizowana etapamI. W pierwszej fazie realizacji projektu, pod placem Defilad powstanie podziemie teatru. Przetarg na budowę fundamentów TR-u ruszył jesienią tego roku. Wszystkie decyzje są podejmowane na podstawie możliwości finansowych miasta.
- Budowa TR właściwie już ruszyła. Kilkanaście miesięcy temu przetarg na całość był dla nas nie do zrealizowania, ponieważ nie byliśmy w stanie przeznaczyć tak ogromnej kwoty na ten projekt. Zresztą uważamy, że ta budowa jest przeszacowana. Przyjrzeliśmy się projektowi i podzieliliśmy budowę TR Warszawa na kilka etapów. Tak naprawdę właśnie teraz trwa etap pierwszy, który również podzieliliśmy na pomniejsze dwa etapy. Obecnie trwają prace ziemne oraz zleciliśmy sprawdzenie tego, co jest pod ziemią - przekazała nam w rozmowie Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.
- Już wiemy że odkryliśmy piwnicę podobnie jak na Placu Centralnym, więc najpierw zajmiemy się przygotowaniem tej substancji ziemnej podziemnej do tego, żeby robić inwestycje. Jeżeli nic nas nie zaskoczy, bo nigdy tego nie wiemy, to myślę, że w przyszłym roku nawet na wiosnę będziemy po tych pierwszych pracach ziemnych sprawdzających - dodała.
Podczas budowy Placu Centralnego pracownicy odkryli przedwojenne piwnice, a w nich znajdowały się cenne zabytki. Ze względu na takie doświadczenie, w planie budowy nowej siedziby TR zaproszono do współpracy archeologów"
- Być może będziemy musieli tam zaprosić archeologów być może jeszcze zrobić jakieś badania, ale sądzę, że nie będzie to bardzo długo trwało. W przyszłym roku zrobimy przetarg na budowę części pierwszej nowej siedziby Teatru TR. Chodzi o budowę całej części podziemnej infrastruktury, wjazdu do magazynów. W kolejnym roku będziemy ogłaszać przetargi na drugi etap, czyli na budowę bryły TR-u - tak zapowiada dalsze etapy budowy Teatru TR Aldona Machnowska-Góra.
Nowa siedziba Teatru Rozmaitości
Siedziba Teatru Rozmaitości powstanie na placu Defilad, tuż obok budującego się Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jak zapowiadają władze Warszawy, TR ma być jednym z najnowocześniejszych gmachów pełniących takie funkcje w Europie.
Jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 15 000 mkw. W środku znajdą się m.in. dwie sale teatralne o łącznej powierzchni 2 500 mkw. (w tym sala BIG BOX z największą w Polsce sceną obrotową i modułową widownią na maksymalnie 700 miejsc), a także sale edukacyjne, ośrodek poszukiwań artystycznych, programów rezydencyjnych, studio audio, studio wideo, sale prób, w tym sala prób czytanych, przestronne foyer, restauracja i dwa bary. Inwestycja Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości jest jednym z flagowych elementów projektu Nowego Centrum Warszawy.
Napisz komentarz
Komentarze