Reklama
ReklamaBanner

Muzeum Historii Polski z nowym dyrektorem. Robert Kostro odwołany - mimo protestów

Zmian na stanowiskach dyrektorskich ciąg dalszy. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska odwołała Roberta Kostro z funkcji dyrektora Muzeum Historii Polski. Jego miejsce zajął „najmłodszy profesor w Polsce”, Marcin Napiórkowski. Kostro pełnił swoją funkcję od 18 lat, a powołany został jeszcze w 2006 roku, w czasie rządów premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Autor: Muzeum Historii Polski

Dr hab. Marcin Napiórkowski, profesor uczelniany Uniwersytetu Warszawskiego, to semiotyk kultury specjalizujący się w temacie mitologii współczesnej, pamięci zbiorowej i kultury popularnej. Jest autorem wielu książek, w tym m. in.: 

  • Mitologia współczesna(2013);
  • Powstanie Umarłych. Historia pamięci 1944-2014 (2016);
  • „Kod kapitalizmu: jak Gwiezdne wojny, Coca-Cola i Leo Messi kierują Twoim życiem” (2019).

Marcin Napiórkowski prowadzi zajęcia z antropologii kultury, historii filozofii i filozofii kultury oraz wykład dla obcokrajowców zainteresowanych poznaniem polskiej kultury pt. "Poland 101: Beginner’s Guide to Polish Culture, History and Society - czytamy w biogramie Napiórkowskiego na stronie internetowej Instytutu Kultury Polskiej UW, gdzie prowadzi zajęcia z antropologii kultury, historii filozofii i filozofii kultury. W 2010 r. obronił doktorat z filozofii w Polskiej Akademii Nauk, w 2015 r. uzyskał habilitację w dziedzinie nauk humanistycznych jako kulturoznawca.

Od 2014 r. kieruje projektem badawczym Współczesna polska kultura wernakularna w perspektywie porównawczej. Pamięć - wyobraźnia - praktyki oporu", który jest realizowany przez UW we współpracy z University of Michigan i Pennsylvania State.

W latach 2015-2016 realizował także projekt Pamięciowy wymiar transformacji ustrojowej w świetle uchwał komemoratywnych Parlamentu RP podejmowanych w latach 1989-2014.

Publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Więzi, Znaku", Kulturze Współczesnej, Gazecie Wyborczej i Krytyce Politycznej. Dużo bliżej mu więc do idei lewicowych niż dotychczasowemu dyrektorowi. 

Zmiana na stanowisku nie odbyła się jednak bez kontrowersji. Rada muzeum jeszcze kilka dni temu apelowała do ministerstwa o zachowanie dotychczasowego dyrektora Roberta Kostro na swoim stanowisku. Powstał także list do premiera Donalda Tuska, w obronie Roberta Kostro, który podpisało wielu intelektualistów i twórców kultury. Przypomnijmy, że Kostro pełnił tę funkcję niemal 20 lat, od 2006 roku.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama