Reklama
ReklamaBanner

Warszawa z brakami w policji i straży miejskiej. Ministerstwo sfinansuje mieszkania mundurowym?

Warszawa boryka się z poważnym problemem braków kadrowych w policji i straży miejskiej, co odbija się na efektywności służb. Mimo że podjęto działania mające na celu poprawę tej sytuacji, liczba wolnych etatów wciąż jest bardzo wysoka.
Policja na kładce pieszo-rowerowej na Wiśle.
Policja na kładce pieszo-rowerowej na Wiśle.

Autor: Maciej Gillert

Źródło: Raport Warszawski

Na początku 2024 roku w warszawskiej policji brakowało około 800 funkcjonariuszy, co stawiało stolicę na czele miast z największym niedoborem kadry policyjnej. To nie tylko problem Warszawy — w całym kraju policja odnotowuje brak około 13 tysięcy funkcjonariuszy, ale to właśnie w stolicy problem ten jest najbardziej odczuwalny​.

Straż Miejska w Warszawie, choć w nieco lepszej sytuacji, bo posiada około 300 wakatów do obsadzenia, również zmaga się z niedoborem pracowników. Jednak od lipca 2024 roku liczba tych wakatów zaczęła nieco spadać. Mimo to władze miasta wciąż muszą aktywnie działać, aby przyciągnąć nowych kandydatów​.

Minister Tomasz Siemoniak, w odpowiedzi na zapytanie Raportu Warszawskiego dotyczące wakatów w warszawskiej policji, przyznał, że choć sytuacja zaczęła się poprawiać, nadal daleko do pełnej obsady etatów

- Oczywiście za wcześnie, żeby tutaj jakiś sukces odtrambiać, bo ten poziom wakatów jest jeszcze wysoki, natomiast uważamy, że różne działania, które podjęliśmy, zaczęły przynosić rezultaty. Staramy się współpracować też z Panem Prezydentem oraz Strażą Miejską jak najsilniej — powiedział minister. 

Siemoniak zwrócił również uwagę, że poprawa sytuacji w policji zależy w dużej mierze od poprawy warunków mieszkaniowych dla funkcjonariuszy. Wysokie koszty życia w Warszawie sprawiają, że młodzi policjanci rezygnują z pracy w stolicy lub nawet nie decydują się na służbę w tym mieście. Podjęto różne kroki, aby poprawić warunki zatrudnienia, w tym rozmowy na temat wspólnego finansowania mieszkań dla funkcjonariuszy przez miasto i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prezydent Rafał Trzaskowski, świadomy powagi sytuacji, podjął współpracę z MSWiA, aby ułatwić dostęp do mieszkań dla funkcjonariuszy służb mundurowych. 

- Właśnie dlatego prowadzimy rozmowy z ministrem, aby razem zadbać o to, żeby tych wakatów było jak najmniej. To jest trudne, bo koszty życia w Warszawie są zupełnie inne, ale musimy działać — mówił Trzaskowski. 

Prezydent stara się również o wyrównanie wieku, od którego można wstępować do służby, ponieważ w Straży Miejskiej minimalny wiek to 21 lat, a w policji 18 lat. Zmiana tych przepisów mogłaby zwiększyć liczbę potencjalnych kandydatów​.

Mimo pewnych pozytywnych sygnałów, w tym spadku liczby wakatów w Straży Miejskiej, nadal istnieje wiele wyzwań. Głównym problemem są nie tylko zarobki, ale także trudne warunki pracy i brak mieszkań, co szczególnie dotyka młodych funkcjonariuszy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mario 01.10.2024 22:24
Miasto Warszawa tak dofinansowuje mieszkania f-uszom, że od czerwca każdy kto dostanie mieszkanie służbowe musi je sobie sam wyremontować (do czerwca remont robilo miasto). Oczywiście mieszkanie jest tylko na czas służby, bez prawa do wykupu. Mieszkaniówka w policji to 260 zł. Tymczasem WP 1500 zł, A już przeszło im 1800 Tam jest na wszystko, u nas nie ma na nic. Najwyżej żołnierze będą jeździć na interwencje, czy prowadzić sprawy.

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama