ReklamaBanner

Filtrowa 69. Historyczna kamienica na Starej Ochocie odzyskuje dawny blask. To była ikona przedwojennej, urzędniczej Warszawy

Zabytkowa kamienica przy ul. Filtrowej 69 na Starej Ochocie właśnie przechodzi gruntowny remont, który przywraca jej pierwotny wygląd i wyjątkowy charakter. Budynek, powstały w latach 20. XX wieku, jest częścią prestiżowego osiedla Kolonia Lubeckiego. Ten kilkupiętrowy obiekt o klasycystycznych formach i mansardowym dachu, nawiązującym do architektury francuskiej, stanowił niegdyś wizytówkę urzędniczej Warszawy. Dziś, dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawa, odzyskuje swoją dawną świetność.
Filtrowa 69 po remoncie
Filtrowa 69 po pierwszym remoncie. Wspólnota zapowiada kolejne

Źródło: UM Warszawa

Remont na Filtrowej 69 rozpoczął się od elewacji. Stan techniczny kamienicy pozostawiał wiele do życzenia – liczne warstwy farby łuszczyły się, tynk kruszył, a mansardowy dach wymagał pilnej naprawy. Prace renowacyjne zainicjowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasze Ognisko”, która od początku opiekowała się tym budynkiem, mając na uwadze jego unikalne wartości historyczne. Dzięki dotacji w wysokości 234 tys. zł przekazanej przez m.st. Warszawa, spółdzielnia mogła podjąć działania zmierzające do przywrócenia pierwotnej estetyki budynku.

Kolonia Lubeckiego – unikalna część Starej Ochoty

Kamienica przy ul. Filtrowej 69 jest częścią większego założenia urbanistycznego, jakim była Kolonia Lubeckiego. Osiedle powstało w latach 20. XX wieku na terenie Starej Ochoty, a jego projekt był dziełem znanego architekta Romana Felińskiego. Cechą charakterystyczną tej części Warszawy jest spójność stylistyczna, utrzymana w historyzującym stylu z elementami francuskiego baroku. Kolonia Lubeckiego była projektem wyjątkowym, skierowanym głównie do warszawskiej kadry urzędniczej.

Filtrowa 69, ze swoim klasycystycznym wyglądem i mansardowym dachem, wpisuje się w ten kontekst architektoniczny. Budynek przetrwał burzliwe lata II wojny światowej i mimo drobnych zmian na przestrzeni lat, jego wygląd pozostał niemal nienaruszony. Jednak brak kompleksowych remontów przez dziesięciolecia doprowadził do pogorszenia jego stanu technicznego.

Filtrowa 69 po remoncie. / fot. UM Warszawa

Prace renowacyjne przywracają dawną świetność

Przed przystąpieniem do prac remontowych przeprowadzono szczegółowe badania stratygraficzne, które ujawniły pierwotną kolorystykę budynku. Jak się okazało, w latach 20. elewacja była utrzymana w jasnej, kremowobiałej tonacji.

- Kontrastem dla tej subtelnej kolorystyki była ciemniejsza barwa cokołu oraz łuków nad wejściem – informują przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasze Ognisko”. 

Właśnie ta pierwotna estetyka, zgodna z historycznymi ustaleniami, została przywrócona w trakcie prac remontowych.

Jednym z kluczowych elementów renowacji było uzupełnienie ubytków tynkowych oraz pomalowanie elewacji na zgodny z badaniami kolor. W ramach projektu odnowiono również dach mansardowy, który pokryto nową blachą, przywracając jego estetykę i funkcjonalność.

- Dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawa mogliśmy podjąć się tego ambitnego projektu - podkreślają przedstawiciele spółdzielni. 

Dotacja w wysokości 234 tys. zł pozwoliła na sfinansowanie znaczącej części prac, jednak spółdzielnia zapowiada, że na tym się nie skończy. W planach są dalsze działania remontowe, które będą kontynuowane w kolejnych latach.

Historia w murach – wartości historyczne budynku

Filtrowa 69 to nie tylko przykład wyjątkowej architektury, ale także symbol historii przedwojennej Warszawy. Budynek, wzniesiony z myślą o urzędnikach i ich rodzinach, przetrwał wiele trudnych momentów, w tym II wojnę światową, kiedy to znaczna część miasta została zniszczona. Dzięki trosce i zaangażowaniu spółdzielni oraz mieszkańców udało się zachować jego wyjątkowy charakter.

Renowacja kamienicy przy ul. Filtrowej 69 to doskonały przykład na to, jak ważne jest dbanie o zabytki, które są świadkami naszej przeszłości. Dzięki odpowiednim działaniom konserwatorskim, budynki takie jak ten mogą nadal pełnić swoją funkcję, przy jednoczesnym zachowaniu ich wartości historycznej.

Filtrowa 69 już teraz przyciąga wzrok przechodniów swoją odnowioną fasadą, a po zakończeniu wszystkich prac ma szansę stać się jednym z najpiękniejszych budynków Starej Ochoty, przypominając o dawnej świetności przedwojennej Warszawy.

Filtrowa 69 po remoncie. / fot. UM Warszawa

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.