Wojciech Fangor już oficjalnie został patronem ulicy przy nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Chodzi o nową drogę pomiędzy stacją Warszawa Śródmieście i stacją Metro Świętokrzyska, tuż przy białym gmachu, w którym znajdzie się archiwum słynnego malarza.
To właśnie tam 9 października odbyło się oficjalne odsłonięcie tabliczki z nazwiskiem Fangora. Wzięła w nim udział wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra, która podkreślała, że "nazwanie ulicy imieniem Wojciecha Fangora to element porządkowania symbolicznego miasta: porządkowania architektonicznego, powstawania nowych, pięknych budynków".
– Nowa ulica w Nowym Centrum Warszawy dzięki uchwale Rady Miasta od dziś nazywa się: ulica Wojciecha Fangora. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce i lepszy czas na nadanie tej nazwy - tuż obok otwieranego zaraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w którego cyfrowym Archiwum Artystek i Artystów jest 8,5 tys. obiektów artysty, nieopodal Dworca PKP Śródmieście z mozaikami Fangora i II linii metra, której wystrój zaprojektował – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.
„Drogowskaz dla miłośników sztuki Fangora”
Na uroczystości pojawił się również Piotr Patkowski, spadkobierca i prezes Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora.
- Myślę, że ta ulica zostanie na zawsze drogowskazem dla miłośników sztuki Fangora, a i dla nowych pokoleń, odkrywających jego twórczość – mówił.
Nadanie tej ulicy imienia Wojciecha Fangora było wcieleniem w życie zapisów uchwały rady miasta z 9 lipca tego roku.
– Cieszę się, że właśnie w tej przestrzeni upamiętniamy Wojciecha Fangora. Powody są co najmniej dwa – bliskie sąsiedztwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym przechowywane są prace artysty oraz druga linia metra. Siedem stacji tej linii swój ostateczny wygląd zawdzięcza właśnie patronowi dzisiejszej uroczystości. Napisy na poszczególnych przystankach, od Świętokrzyskiej do Stadionu Narodowego tworzą galerię światowego op-artu – mówi Ewa Malinowska-Grupińska przewodnicząca Rady m.st. Warszawy
Wojciech Fangor był malarzem, grafikiem, plakacistą i rzeźbiarzem. Współtworzył polską szkołę plakatu. Warszawiacy mogą kojarzyć go nie tylko z charakterystycznych obrazów, ale również z op-artowych mozaik na dworcu Warszawa Śródmieście. Opracował on także projekt końcowego wystroju 7 stacji II linii warszawskiego metra.
Napisz komentarz
Komentarze