Reklama

Nie wszystkie budynki zostały uwzględnione w planie modernizacji kamienic. Radni Ochoty i Śródmieścia chcą to zmienić

6 kamienic, które znajdują się na Ochocie i w Śródmieściu, nie są uwzględnione w planie modernizacji niezagospodarowanych nieruchomości. Priorytetem radnych jest przywrócenie funkcji mieszkaniowej opuszczonych i zruinowanych budynków.

Autor: fot. UM Warszawa

Na Ochocie i w Śródmieściu wciąż znajdują się budynki, które nie znalazły się na liście projektu modernizacji kamienic. W wyremontowanych nieruchomościach można zagospodarować mieszkania socjalne czy TBS-y. Ponadto odrestaurowanie modernistycznych kamienic może urozmaicić infrastrukturę miasta.

Projekt modernizacji niezagospodarowanych kamienic

Jak podaje urząd miasta w latach 2018-2023 za około 134 mln zł zmodernizowano 21 budynków (346 lokali mieszkalnych) wyłączonych z eksploatacji. Ponadto wykonano termomodernizację 40 budynków (828 lokali) i wyremontowano 10 566 pustostanów:

-  W ogłoszonym niedawno programie 100 projektów na najbliższą kadencję prezydenta Rafała Trzaskowskiego ujęty został remont 20 kamienic. Są to budynki już wybrane, poddane wstępnej analizie i z wykonanymi pierwszymi pracami przygotowawczymi. Ich remonty realizowane będą do końca 2028 - czytamy w interpelacji radnych z Ochoty i Śródmieścia z Klubu Koalicji Obywatelskiej.

W ramach projektu modernizacji kamienic w budynkach pojawią się brakujące pomieszczenia sanitarne oraz kuchnie lub aneksy kuchenne. Kamienice zostaną doposażone w brakujące instalacje i urządzenia oraz system grzewczy oparty na sieci ciepłowniczej. Jednocześnie będą realizowane działania związane z poprawą dostępności i likwidacją barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami.

,,Uważamy, że w Warszawie jest wiele kamienic i budynków, które wymagają kompleksowej modernizacji''

Radni Ochoty i Śródmieścia zwrócili uwagę na to, że niektóre opuszczone kamienice nie zostały uwzlędnione w projekcie modernizacji takich budynków. Członkinie i członkowie Klubu Koalicji Obywatelskiej Dzielnicy Ochota oraz Śródmieście: Barycki Lech, Domeradzka Magdalena, Kaczprzak Nikodem, Mróz Sylwia, Poręba Mira, Szwed Aleksandra i Szymańska Anita, złożyli interpelację, w której poruszyli temat opuszczonych nieruchomości, znajdujących we wspomnianych dzielnicach:

- Najwięcej budynków przeznaczonych do modernizacji znajduje się obecnie na Pradze-Północ - 29, 4 na Pradze-Południe, 2 na Mokotowie i 1 w Śródmieściu. Przewidywany koszt prac to ok. 475 mln zł. Jako radne i radni reprezentujący Ochotę i Śródmieście uważamy, że w Warszawie jest wiele kamienic i budynków, które wymagają kompleksowej modernizacji - podkreślają radni z Klubu Koalicji Obywatelskiej.

W interpelacji radni zwrócili się Zarządu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy i Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, aby wraz z władzami miasta sprawdzić stan techniczny kamienic, które nie znalazły się w planie modernizacji niezagospodarowanych zabytków.

- W powyższej sprawie zwracamy się do Zarządu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy i Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy: O wspólne sprawdzenie wraz z miastem stanu i dokonanie sukcesywnej analizy możliwości technicznej przebudowy kamienic wyłączonych z eksploatacji w dzielnicach Ochota i Śródmieście - czytamy w interpelacji.

Radni apelują o dokładną weryfikację statusu własności kamienic, których adresy są wymienione poniżej.

- Uważamy, że obok budowy zupełnie nowych mieszkań i remontów pustostanów, modernizacja kamienic to kolejny filar warszawskiej polityki mieszkaniowej na terenie Warszawy. Adresy na Ochocie do weryfikacji to budynki:

  • na ulicy Węgierskiej 6 
  • na Opaczewskiej 26
  • w Śródmieściu kamienica u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Wilczej
  • kamienica u zbiegu Marszałkowskiej z Nowowiejską
  • kamienica przy ulicy Poznańskiej 21
  • przy ulicy Wilczej 30 - czytamy w interpelacji
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama