ReklamaBanner

W nocy z soboty na niedzielę tunel południowej obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. „Będzie to symulacja wypadku masowego”

W tunelu na trasie S2 odbędą się obowiązkowe ćwiczenia bezpieczeństwa wszystkich służb. - Ćwiczenia mają na celu doskonalenie procedur, koordynację i współpracę służb zarówno samorządowych, jak i rządowych - wyjaśnia Jarosław Wąsowski dyrektor GDDKiA oddziału warszawskiego.
W nocy z soboty na niedzielę tunel południowej obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. „Będzie to symulacja wypadku masowego”

Autor: fot. Helena Dziekońska

Będzie to symulacja wypadku masowego

W nocy z soboty 19.10 na niedzielę 20.10 w tunelu południowej obwodnicy warszawskiej odbędą się obowiązkowe ćwiczenia wszystkich służb. Szczegóły wydarzenia zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz Jarosław Wąsowski, dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA.

- Będzie to symulacja wypadku masowego. Ćwiczenia odbędą się w pełnej skali i odbędą się w tunelu na południowej obwodnicy Warszawy w ciągu drogi ekspresowej S2. Ćwiczenia mają na celu doskonalenie procedur, koordynację i współpracę służb zarówno samorządowych, jak i rządowych - wyjaśnia dyrektor GDDKiA oddziału warszawskiego

- W ćwiczeniach wezmą udział pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale także stołecznej policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i wszelkiego rodzaju innych służb, które biorą udział przy tego typu zdarzeniach - dodaje.

Od godziny 20.00 na trasie S2 będą wprowadzane zmiany w organizacji ruchu pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów. Zamknięte zostaną lewe i środkowe pasy ruchu. Od godziny 24.00 do godziny 4.00 rano odbędą się właściwe ćwiczenia. Tunel będzie w tym czasie zamknięty. Po zakończeniu ćwiczeń w niedzielę 20 października od około godziny 04. 00 ruch będzie stopniowo przywracany.

- Chciałbym zaznaczyć, że jest to pierwsza tego typu próba ćwiczeń na tak szeroką skalę. Tunel został oddany do użytkowania w grudniu 2021 roku. Od tamtego czasu przez tunel przejechało 81 milionów pojazdów. Dziennie przez ten tunel przejeżdża między 70 a 100 tysięcy pojazdów. W Polsce mamy pięć tego typu rodzaju tuneli, sześć jest w budowie, a pięć planujemy wybudować. Docelowo po zakończeniu tych inwestycji w Polsce będziemy mieli 24 kilometry tuneli drogowych - wyjaśnia dyrektor Jarosław Wąsowski

-  To jasno wskazuje, że musimy przywiązywać ogromną rolę do ćwiczeń, do zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W razie nieszczęśliwego zdarzenia, w razie masowego wypadku, musimy być najlepiej przygotowani. Stąd przygotowujemy się do ćwiczeń dodaje dyrektor.

Przeprowadzone ćwiczenia mają na celu przygotowanie odpowiednich służb do szybkiego reagowania na wypadki:

- Chcemy, aby było jak najmniej wypadków, a szczególnie takich, w których są poszkodowani. Nasze służby muszą reagować wzorowo stąd te ćwiczenia, które dzisiaj zapowiadamy i informujemy o nich mieszkańców - zaznacza Jarosław Wąsowski, dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA. 

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak opowiedział, jakie systemy bezpieczeństwa są wdrożone w tunelu południowej obwodnicy warszawskiej:

- Tunel wyposażony w obowiązkowe systemy bezpieczeństwa, takie jak wykrywanie i alarmowanie o pożarze, monitorowania, tak jak widzą oraz szereg innych systemów, które służą, żeby ten tunel był w pełni bezpieczny - podkreśla minister infrastruktury Dariusz Klimczak

W skład systemów bezpieczeństwa wchodzą również procedury administracyjne, to też również planowane ćwiczenia. Od czasu oddania do użytku tunelu przejechało tędy ponad 80 milionów pojazdów. W tym czasie praktycznie nie doszło do żadnego dużego zdarzenia, które miałyby wpływ na bezpieczeństwo i utrudnienia ruchu w tym tunelu. Proszę Państwa, żeby dalej było tak bezpiecznie, to nie może uśpić naszej czujności, stąd też te ćwiczenia obowiązkowe - dodaje minister

 „Wieloaspektowe Bezpieczeństwo jest dla nas wszystkich najważniejsze”

Prezydent Warszawy poruszył kwestię ćwiczeń w tunelu S2 i zaznaczył, że takie działania wpisują się w dążenie do zwiększenia bezpieczeństwa w Warszawie:

- Chciałem bardzo serdecznie panu ministrowi i panu wojewodzie podziękować, dlatego, że ten test bezpieczeństwa tunelu idealnie wpisuje się w naszą strategię. Razem współpracujemy z rządem, żeby wzmacniać bezpieczeństwo w bardzo wielu aspektach - podkreślił Rafał Trzaskowski.

Na konferencji zostały przedstawione wnioski, jakie władze miasta wyciągnęły po testowaniu dźwięku syreny alarmowej:

- W ostatnim tygodniu w ramach programu „Warszawa chroni” przeprowadziliśmy tydzień bezpieczeństwa. Testowaliśmy sygnały alarmowe i mamy już wnioski. Spłynęło do nas ponad 4000 różnych sygnałów. Na ich podstawie pokażemy i przygotujemy mapę tego, jak działają sygnały alarmowe w Warszawie. Wdrożymy odpowiednie działania tak, żeby ten sygnał wzmocnić. Wynika to z tego, że mieliśmy takie miejsca, gdzie ten sygnał był gorzej słyszalny - w taki sposób Rafał Trzaskowski podsumował testy sygnałów alarmowych w stolicy.

Prezydent Trzaskowski opowiedział o rozwiązaniu, które można wdrożyć w celu zwiększenia słyszalności sygnału alarmowego. Chodzi o zbudowanie centralnego systemu ostrzegania, który byłby dostępny dla każdego szczebla zarządzania kryzysowego:

- Mamy również wnioski dotyczące tego, że miejscach, gdzie mamy wielopowierzchniowe budynki, ten sygnał był gorzej słyszalny. W związku z tym będziemy proponowali, aby w tych budynkach był osobny kanał informowania o różnego rodzaju zagrożeniach. Mamy również doświadczenia związane z przekazywaniem informacji na nasze komórki. U niektórych operatorów sieci te informacje docierają w ciągu minuty, a u innych operatorów informacja docierała dopiero po 40 minutach - powiedział prezydent miasta.

Z tego płynie prosty wniosek, że musimy to lepiej skoordynować. Będziemy w ogóle wnioskować do MSWiA o zbudowanie centralnego, modułowego systemu ostrzegania i alarmowania, tak, żeby on był dostępny dla każdego szczebla zarządzania kryzysowego. Wieloaspektowe Bezpieczeństwo jest dla nas wszystkich najważniejsze  - podsumował Rafał Trzaskowski.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.