Reklama
ReklamaBanner

Najstarsza kamienica na Woli uratowana. Jest decyzja konserwatora zabytków w sprawie Łuckiej 8

Wszystko wskazuje na to, że los najstarszej kamienicy na Woli przy Łuckiej 8 nie jest jeszcze przesądzony. Choć została ona wykreślona z rejestru zabytków, to mazowiecki wojewódzki konserwator postanowił zainterweniować. Na wniosek organizacji społecznych rozpoczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów budynku. To oznacza, że na czas procedury będzie on pod ochroną.
Kamienica przy Łuckiej 8 na Woli - najstarsza czynszówka w Warszawie.
Kamienica przy Łuckiej 8 na Woli - najstarsza czynszówka w Warszawie.

Autor: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Jest nadzieja, że pomimo wykreślenia z rejestru zabytków najstarsza kamienica na Woli nie zniknie z powierzchni ziemi. Czynszówka przy Łuckiej 8 decyzją ministerstwa kultury 9 października tego roku przestała być zabytkiem. Stało się to po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie. 

O wykreślenie czynszówki z rejestru starał się jej właściciel, czyli deweloperska firma JM Invest, która początkowo musiała mierzyć się z odmową ministerstwa, ale w końcu dopięła swego. Choć budynek nadal znajduje się w ewidencji zabytków, to bez ochrony w postaci rejestru zabytków, inwestor  miałby wolną drogę do złożenia wniosku o rozbiórkę budynku. 

Kamienica przy Łuckiej 8 powstała w latach 1877-1878 dla Abrama Włodawera. To jednopiętowy budynek z dodatkową kondygnacją w dachu, który w Warszawie znany jest jako najstarsza czynszówka na Woli. Od 1992 roku figurowała ona w rejestrze zabytków. Jeszcze do 2011 roku była zamieszkana. Stopniowo budynek ten popadał w coraz większą ruinę. Jego stan pogarszały dodatkowa regularne pożary. 

- Niestety właściciel bardzo konsekwentnie dążył do tego, aby ten budynek został wykreślony z rejestru zabytków. Wcześniej miały tam miejsce podpalenia, kilkanaście razy Łucka płonęła, w zasadzie dzień po dniu, więc to wpłynęło niewątpliwie na degradację budynku, na ubytek tej tkanki historycznej – mówiła nam Patrycja Jastrzębska z „Tu było, tu stało”.

Pomimo złego stanu budynek nadal jest cenny historycznie, dlatego o jego uratowanie zabiegają społecznicy, a także władze Woli. Burmistrz dzielnicy decyzję o wykreśleniu zabytku z rejestru nazwała „niezrozumiałą” i zwrócił się do mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków z wnioskiem o wpisanie murów obwodowych kamienicy przy ul. Łuckiej 8 do rejestru zabytków. Z podobną inicjatywą wyszła organizacja „Tu było, tu stało”. 

- Nie składamy broni w sprawie kamienicy Abrama Włodarewa przy Łuckiej 8! Złożyliśmy wniosek do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpis reliktów kamienicy do rejestru zabytków! To daje możliwość, że mimo wykreślenia z rejestru zabytków najstarszej kamienicy na Woli, zostanie ona zachowana — jeśli MWKZ rozpocznie postępowanie o wpis – wskazuje organizacja. 

Kamienica przy Łuckiej 8 uratowana? Znów jest pod ochroną

W końcu wywołany do tablicy mazowiecki konserwator zabytków również podjął działania. "Historia kamienicy przy ul. Łuckiej 8 w Warszawie nie dobiegła jeszcze końca" - oznajmił Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Jak się okazuje, po wniosku od organizacji społecznych Stowarzyszenie „Masław” oraz Obrońcy Zabytków Warszawy wszczął on postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy ul. Łuckiej 8. Ma ono na celu "ocenę czy w obecnym stanie zachowania pozostałości kamienicy mogą zostać objęte odrębną ochroną konserwatorską". Chodzi o m.in. elewacje i przejazd bramny. Będzie to możliwe pomimo tego, że kamienica zniknęła 9 października z rejestru zabytków. 

- Stanowisko w sprawie, zawierające postulat wpisu do rejestru we wskazanym zakresie, złożył również Burmistrz Dzielnicy Wola oraz Dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Na etapie prowadzonego postępowania zostaną przeanalizowane wartości zabytkowe reliktów budynku oraz możliwość ich trwałego zachowania. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową — poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.