Kwestię działań na rzecz budowy i renowacji akademików na Osiedlu Przyjaźń minister Dariusz Wieczorek podjął w środę podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia odnowionego Domu Studenckiego „Grosik” Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
- Na razie mówimy o projekcie. Dyskutujemy o tym z władzami Warszawy. Realizację projektu rozpoczęlibyśmy od remontów akademików, które już są na osiedlu i zaplanowania budowy kolejnych. Projekt byłby finansowany z funduszy miasta, ministerstwa i najpewniej z wykorzystaniem środków unijnych - zapowiedział minister nauki.
Projekt ma wsparcie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Koszty inwestycji będą mieściły się w przedziale 200-300 mln zł.
Ministerstwo ma w planach również ogłoszenie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie terenu osiedla Jelonki.
- Chcielibyśmy, żeby to był taki międzyuczelniany projekt, żeby rzeczywiście studenci mieli również tam swoje miejsce - mówił Wieczorek.
Podkreślił, że pamięta osiedle ze swoich czasów studenckich.
- To kultowe miejsce. Tę tradycję należałoby podtrzymać - zaznaczył.
Osiedle Przyjaźń to zespół budynków mieszkalnych, znajdujący się na terenie Bemowa. Powstało w latach 50. ubiegłego wieku i służyło głównie budowniczym Pałacu Kultury i Nauki. Z czasem zmieniło się w miejsce życia społeczności akademickiej – tak studentów, jak i pracowników warszawskich uczelni – mające swój unikalny charakter. Grunt stanowi własność Skarbu Państwa, a zarządza nim Prezydent Warszawy – jako starosta. Przez długie lata Osiedle Przyjaźń było dzierżawione przez Akademię Pedagogiki Specjalnej, która prowadziła bieżące sprawy osiedla i odpowiadała za podnajem lokali. Obecna umowa dzierżawy wygasła 9 maja 2024 r. Uczelnia nie była zainteresowana kontynuowaniem współpracy. Nieruchomość po wygaśnięciu umowy dzierżawy została zwrócona przez uczelnię miastu.
O Osiedlu Przyjaźń było głośno w mediach z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej jego mieszkańców, którzy obawiali się m.in. fali eksmisji.
Napisz komentarz
Komentarze