Na Pradze-Północ pojawił się nowy mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego. To dzieło o powierzchni ponad 550 mkw., które ozdobiło ścianę nowoczesnej kamienicy przy ulicy Okrzei 27. Przedstawia on miejsca znane z tej okolicy. Nie brakuje także żyrafy z praskiego ZOO i Syrenki Warszawskiej.
- „Dżungla miejska” tak autor nazwał to dzieło, kolejną perełkę na mapie naszej dzielnicy, która ukazuje lokalną architekturę Pragi w otoczeniu bujnej zieleni. Turyści, którzy będą pokonywać Wisłę nowym mostem pieszo-rowerowym w kierunku Pragi, mogą na początku tej podróży znaleźć mapę wskazującą, co ciekawego można tutaj zobaczyć – zwróciła się do zgromadzonych Gabriela Szustek, burmistrz dzielnicy Praga-Północ.
Mural został stworzony w charakterystycznym dla artysty stylu, w którym płynnie łączy on elementy z pogranicza rzeczywistości i fantastyki, a także architekturę z ludźmi.
- Na tym muralu chciałem przedstawić miasto, które żyje w zgodzie z naturą. Miasto ciche, zielone, spokojne, w którym każdy może dla siebie znaleźć odrobinę oddechu. Chciałem przedstawić drzewa, żeby zwrócić uwagę na to, jaką wielką mają dla nas wartość. Pomagają nam w czasie upałów, powodzi, oczyszczają nasze powietrze, a tutaj, wśród drzew w koronach znalazły się ważne elementy praskiej architektury. Do każdego drzewa prowadzi portal zaczerpnięty z okolicznej zabudowy – kamienic i świątyń. Mural został tak pomyślany, żeby w przyszłości namalowana zieleń połączyła się z zielenią, która będzie porastać siatkę widoczną u góry. To też takie dzieło sztuki, które będzie się zmieniać w czasie – właśnie dzięki roślinności. Na niezwykłość lokalizacji tego muralu wpływa most pieszo-rowerowy, który jest wielką szansą na Pragi. Bardzo liczę, że mieszkańcy lewego brzegu i turyści dzięki niemu będą chcieli poznać i eksplorować Pragę. Marzę, by ten mural stał się jednym z elementów zachęcających do tego, żeby zejść z mostu, ruszyć w stronę Pragi i odkrywać, jaka jest piękna – mówił Tytus Brzozowski, artysta.
Szlak Murali Tytusa Brzozowskiego
To już kolejne dzieło Tytusa Brzozowskiego na Pradze. Niedawno odsłonięty został mural przy ulicy Kawęczyńskiej, który pokazuje budynku Tramwajów Warszawskich, a także część Szmulek. Prace artysty zdobią też ściany przy ulicy Jagiellońskiej, Kijowskiej, Wschowskiej, Wolskiej czy przy Rondzie Wiatraczna. Chętni mogą podziwiać wszystkie te dzieła, idąc Szlakiem Murali Tytusa Brzozowskiego, czyli ścieżką wyznaczoną przez Warszawską Organizację Turystyczną.
Napisz komentarz
Komentarze