Jak poinformował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, obiekt będzie łączył różne funkcje:
żłobka (dla 150 dzieci),
placówki opiekuńczo-wychowawczej (dla 14 dzieci),
środowiskowego domu pomocy dla osób niepełnosprawnych (dla 40 osób)
dziennego domu pobytu dla seniorów (dla 100 osób).
Obiekt będzie dostosowany w sposób szczególny do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Na parterze znajdować się będzie hol, kawiarnia ze sceną i letnim tarasem, stołówka, pomieszczenia administracyjne oraz mały zakład fryzjerski. Piętro budynku zajmą m.in. sale terapii indywidualnej i grupowej, sale rekreacji ruchowej z dostępem do tarasów na dachu, pokoje odpoczynku, sala komputerowa i sale do gier towarzyskich, pracownie plastyczne i pracownia kulinarna i biuro dla organizacji pozarządowych.
W niezależnej części na parterze zlokalizowany zostanie dom dziecka, zaprojektowany jak duży dom rodzinny, z wyjściami z pokoi do ogrodu. Część budynku granicząca z parkiem przeznaczona jest na żłobek. Tu również ze wszystkich sal będzie możliwość bezpośredniego wyjścia na place zabaw.
Park podzielony na trzy strefy
Nowy park, który powstanie na terenie działki, można podzielić na trzy strefy:
od strony północnej – park łączy się projektowo (poprzez układ ścieżek oraz gatunki roślin i drzew) z istniejącym pasem parku „Forty Korotyńskiego”;
od strony wschodniej znajdzie się ogrodzony plac zabaw przeznaczony dla żłobka,
od strony wewnętrznego dziedzińca teren dający możliwość międzypokoleniowej aktywności. Będą tu rabaty, ławki, tarasy słoneczne, mała siłownia terenowa, boisko do gry w bule, piaskownica i bujaki dla najmłodszych. To wszystko będzie otoczone zielenią już istniejącą i nowo projektowaną.
Teren ukształtowano tak, aby nie naruszyć układów korzeniowych części istniejących drzew. Wśród sadzonych drzew 11 najciekawszych zostanie oznaczonych imiennymi tabliczkami np. „ dąb Henryk” , „jabłoń Halina” itd. Imiona drzew młodszych będą nadawać rodzice dzieci ze żłobka.
Na placu głównym rozpoczynać się będzie ścieżka dendrologiczna opisująca gatunki drzew. Projekt przewiduje posadzenie znaczącej ilości zieleni – 80 drzew, ok. 500 krzewów, dużych grup traw ozdobnych oraz ustawienie donic z zielenią. Strefa rekreacyjna uwzględnia różnice w poziomie terenu, by uchronić jak najwięcej istniejących drzew. Zieleń pojawi się także na tarasach i dachach, a niektóre ściany będą porośnięte pnączami. W ten sposób budynek wraz z otoczeniem staną się częścią parku.
Cały teren będzie oświetlony. Na działce zostanie zamontowany zbiornik na deszczówkę zbierający wodę z dachów. Woda będzie służyła do podlewania terenu w okresach suszy.
Status prac
- W maju 2024 r. zakończyły się roboty budowlane w zakresie podstawowym, wynikającym z realizowanego projektu budowlanego i projektów wykonawczych Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Korotyńskiego 13 - przekazała nam rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Agata Choińska-Ostrowska.
W drugiej połowie czerwca br. STOEN OPERATOR wykonał przyłącze elektroenergetyczne, zapewniające docelowe zasilanie budynku i możliwość zakończenia wszystkich niezbędnych prac, w tym tych związanych z ochroną przeciwpożarową. Po uzyskaniu pozytywnych opinii straży pożarnej oraz służb sanitarnych, do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego złożony został wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Możliwość użytkowania budynku została przez PINB potwierdzona 15 października br.
- Równolegle, we współpracy z przyszłym użytkownikiem, prowadzimy działania związane z wyposażeniem obiektu. Z uwagi na zróżnicowany charakter przewidzianych w nim aktywności (CAM, środowiskowy dom dla osób z niepełnosprawnościami, placówka opiekuńczo-wychowawcza, żłobek) konieczne było zaplanowanie i przeprowadzenie siedmiu postępowań przetargowych. Część zawartych na ich podstawie umów została już zrealizowana, realizacja pozostałych potrwa do początku 2025 r. – wyjaśniła rzeczniczka.
Koszt robót budowlanych to 29 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze