Reklama
ReklamaBanner

Na Ochocie powstaje lokalne centrum. Ma łączyć żłobek, kawiarnię, fryzjera i dom seniora

Na warszawskiej Ochocie, przy ul. Korotyńskiego powstaje Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Piętrowy budynek będzie ulokowany w bezpośrednim sąsiedztwie parku „Forty Korotyńskiego”. Obiekt będzie łączył różne funkcje dla osób z wielu grup wiekowych.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

Autor: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Jak poinformował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, obiekt będzie łączył różne funkcje

  • żłobka (dla 150 dzieci), 

  • placówki opiekuńczo-wychowawczej (dla 14 dzieci), 

  • środowiskowego domu pomocy dla osób niepełnosprawnych (dla 40 osób)

  •  dziennego domu pobytu dla seniorów (dla 100 osób). 

Obiekt będzie dostosowany w sposób szczególny do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na parterze znajdować się będzie hol, kawiarnia ze sceną i letnim tarasem, stołówka, pomieszczenia administracyjne oraz mały zakład fryzjerski. Piętro budynku zajmą m.in. sale terapii indywidualnej i grupowej, sale rekreacji ruchowej z dostępem do tarasów na dachu, pokoje odpoczynku, sala komputerowa i sale do gier towarzyskich, pracownie plastyczne i pracownia kulinarna i biuro dla organizacji pozarządowych. 

W niezależnej części na parterze zlokalizowany zostanie dom dziecka, zaprojektowany jak duży dom rodzinny, z wyjściami z pokoi do ogrodu. Część budynku granicząca z parkiem przeznaczona jest na żłobek. Tu również ze wszystkich sal będzie możliwość bezpośredniego wyjścia na place zabaw.

Autor: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Park podzielony na trzy strefy

Nowy park, który powstanie na terenie działki, można podzielić na trzy strefy

  • od strony północnej – park łączy się projektowo (poprzez układ ścieżek oraz gatunki roślin i drzew) z istniejącym pasem parku „Forty Korotyńskiego”; 

  • od strony wschodniej znajdzie się ogrodzony plac zabaw przeznaczony dla żłobka,

  • od strony wewnętrznego dziedzińca teren dający możliwość międzypokoleniowej aktywności. Będą tu rabaty, ławki, tarasy słoneczne, mała siłownia terenowa, boisko do gry w bule, piaskownica i bujaki dla najmłodszych. To wszystko będzie otoczone zielenią już istniejącą i nowo projektowaną. 

Teren ukształtowano tak, aby nie naruszyć układów korzeniowych części istniejących drzew. Wśród sadzonych drzew 11 najciekawszych zostanie oznaczonych imiennymi tabliczkami np. „ dąb Henryk” , „jabłoń Halina” itd. Imiona drzew młodszych będą nadawać rodzice dzieci ze żłobka.

Na placu głównym rozpoczynać się będzie ścieżka dendrologiczna opisująca gatunki drzew. Projekt przewiduje posadzenie znaczącej ilości zieleni – 80 drzew, ok. 500 krzewów, dużych grup traw ozdobnych oraz ustawienie donic z zielenią. Strefa rekreacyjna uwzględnia różnice w poziomie terenu, by uchronić jak najwięcej istniejących drzew. Zieleń pojawi się także na tarasach i dachach, a niektóre ściany będą porośnięte pnączami. W ten sposób budynek wraz z otoczeniem staną się częścią parku.

Cały teren będzie oświetlony. Na działce zostanie zamontowany zbiornik na deszczówkę zbierający wodę z dachów. Woda będzie służyła do podlewania terenu w okresach suszy.

Autor: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Status prac

- W maju 2024 r. zakończyły się roboty budowlane w zakresie podstawowym, wynikającym z realizowanego projektu budowlanego i projektów wykonawczych Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Korotyńskiego 13 - przekazała nam rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Agata Choińska-Ostrowska. 

W drugiej połowie czerwca br. STOEN OPERATOR wykonał przyłącze elektroenergetyczne, zapewniające docelowe zasilanie budynku i możliwość zakończenia wszystkich niezbędnych prac, w tym tych związanych z ochroną przeciwpożarową. Po uzyskaniu pozytywnych opinii straży pożarnej oraz służb sanitarnych, do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego złożony został wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Możliwość użytkowania budynku została przez PINB potwierdzona 15 października br.  

- Równolegle, we współpracy z przyszłym użytkownikiem, prowadzimy działania związane z wyposażeniem obiektu. Z uwagi na zróżnicowany charakter przewidzianych w nim aktywności (CAM, środowiskowy dom dla osób z niepełnosprawnościami, placówka opiekuńczo-wychowawcza, żłobek) konieczne było zaplanowanie i przeprowadzenie siedmiu postępowań przetargowych. Część zawartych na ich podstawie umów została już zrealizowana, realizacja pozostałych potrwa do początku 2025 r.  – wyjaśniła rzeczniczka.  

Koszt robót budowlanych to 29 mln zł

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.