Smutne perypetie wysłużonego lodowiska
O perypetiach modernizacji toru łyżwiarskiego Stegny pisaliśmy na łamach Raportu Warszawskiego już kilkukrotnie. Przypomnimy, że obietnicę przebudowy tego obiektu, który został oddany w 1980 roku, 10 stycznia br. złożył sam Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy. Wraz ze Sławomirem Nitrasem, ministrem sportu i turystyki, wyznaczyli deadline renowacji na końcówkę 2027 roku. Jednak przez dziesięć miesięcy nie wydarzyło się kompletnie nic.
Początkowo planowano przeprowadzenie tej inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wybrany wykonawca na podstawie przygotowanego przez miasto programu funkcjonalno-użytkowego miał wykonać pełną dokumentację projektową (wraz z pozwoleniem na budowę), a następnie wybudować na jej podstawie nowe obiekty. Wybór tego trybu był determinowany wymogami konkursu ówczesnego szefa MSiT. Ministerstwo miało pokryć część kosztów związanych z modernizacją ośrodka.
Miasto bezskutecznie ogłaszało przetargi na modernizację lodowiska. Pierwszy został unieważniony po tym, jak żaden wykonawca się do niego nie zgłosił. Ratusz miał nadzieję, że za drugim razem sprawy potoczą się inaczej, tym bardziej że w grę wchodzę wielkie pieniądze. Inwestycja ma pochłonąć aż 180 mln zł.
– Nie rezygnujemy z realizacji zadania. Wręcz przeciwnie, narzucamy ekspresowe tempo. Tor łyżwiarski na Stegnach wymaga jak najszybszej modernizacji. Zdecydowaliśmy o zmianie trybu procedury, w której przeprowadzimy tę wielomilionową inwestycję. Z początkiem roku ogłosimy konkurs na koncepcję architektoniczną hali lodowiska – zapewnia Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta.
Do pierwszego postępowania przetargowego nie zgłosił się żaden chętny wykonawca, a oferty, które były odpowiedzią na drugie postępowanie, znacząco przewyższyły zakładany budżet w odniesieniu do realiów rynkowych. W związku z tym podjęto decyzję o zmianie procedury.
Nie poddając się, miasto zdecydowało się rozpisać nowy konkurs architektoniczny.
Nowa hala i zaplecze
Na początku 2025 roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny, który potrwa około ośmiu miesięcy. Taka formuła daje możliwość wyłonienia najlepszego projektu pod względem architektonicznym i użytkowym. Autorzy zwycięskiej pracy konkursowej dostaną zlecenie na sporządzenie dokumentacji projektowej, która będzie podstawą do wykonania robót budowlanych.
W ramach konkursu architektonicznego powstanie koncepcja hali sportowej służącej rozwojowi dyscyplin takich jak łyżwiarstwo szybkie, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe oraz short track w stopniu wyczynowym. W tym zakresie obiekty będą pełniły funkcję treningową, jak i funkcję miejsca organizacji profesjonalnych zawodów sportowych oraz imprez masowych.
Miasto będzie ubiegać się w ministerstwie o aneksowanie terminu obowiązywania umowy na dofinansowanie modernizacji ośrodka, a jeśli to nie będzie możliwe, będzie ubiegać się o nowy grant w kolejnym konkursie organizowanym przez ministerstwo.
Tor Stegny ma niemal 45 lat
Tor łyżwiarski w Ośrodku Stegny oddany został do użytku w styczniu 1980 roku. W tamtym czasie był to trzeci tego typu obiekt łyżwiarski w Polsce. Dodatkowo wewnątrz toru łyżwiarskiego ulokowane zostały dwa mniejsze lodowiska, przez co wiele osób jeszcze chętniej korzystało z obiektu.
Tor łyżwiarski na Stegnach zasłynął także jako arena wielkich wydarzeń rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej w łyżwiarstwie szybkim. Zorganizowano tam m.in. Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Mistrzostwa Polski. XXXII Mistrzostwa Polski w Wieloboju Sprinterskim oraz Mistrzostwa Polski Masters były ostatnimi zawodami w Ośrodku Stegny, które odbyły się w 2014 roku.
Napisz komentarz
Komentarze