Reklama
ReklamaBanner

Nowy teren zielony na Pradze-Północ. Skwer Markowska już otwarty

W centrum dzielnicy Praga-Północ funkcjonuje już nowy, pełen zieleni teren. Zamiast betonu pojawiły się nowe drzewa i krzewy. Skwer przy ul. Markowskiej jest przeznaczony dla zarówno tych starszych, jak i najmłodszych mieszkańców. Miejsce jest pod ochroną konserwatorską. Zgodę na przeprowadzenie prac wydał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Na Pradze-Północ powstał nowy skwer
Na Pradze-Północ powstał nowy skwer

Autor: Urząd m.st. Warszawy

Skwer Markowska to realizacja projektu z budżetu obywatelskiego pn. Zielone skwery Pragi. Prace toczyły się od marca do grudnia 2024 r. Odnowione miejsce znajduje się na skrzyżowaniu ul. Markowskiej i Ząbkowskiej. 

W ramach prac rozpłytowano prawie 1,5 tys. m2 betonu i asfaltu. Większość ciągów pieszych stanowią obecnie alejki mineralne, które przepuszczają wodę. Do nawierzchni wykorzystano również zabytkową kostkę bazaltową - poinformował stołeczny ratusz. 

Na skwerze posadzono 27 drzew. Wśród nich są m.in. jesiony pensylwańskie w odmianie ‘Summit’ i platany. Pojawiło się też ponad tysiąc krzewów, bylin, traw ozdobnych i pnącz – które będą się pięły po pergolach - oraz cebule. Na powierzchni 540 m2 założono trawniki.

Skwer Markowska na Pradze-Północ Autor: Urząd m.st. Warszawy

Skwer dla wszystkich pokoleń

Na skwerze miło spędzą czas zarówno starsi mieszkańcy, jak i rodzice ze swoimi pociechami. Dla dzieci zamontowano urządzenia do zabawy – m.in. domek ze zjeżdżalnią, huśtawkę, karuzelę, mini-linarium i piaskownicę. Są też urządzenia dostosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami. 

Najmłodsi będą mogli dowiedzieć się więcej o przyrodzie z "kostek wiedzy" - informacji i atrakcyjnych grafik umieszczonych na drewnianych słupach obrotowych. W upalne dni ochłodę zapewni fontanna posadzkowa. Na skwerze można odpocząć na ławkach albo zagrać w szachy przy stolikach z szachownicą

Skwer Markowska na Pradze-Północ Autor: Urząd m.st. Warszawy

Historia skweru

Skwer Markowska znajduje się na terenie zespołu pofabrycznego dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”, wpisanego do rejestru zabytków w 1988 r. jako interesujący przykład przemysłowej zabudowy Warszawy z przełomu XIX i XX w. Więcej o historii skweru można dowiedzieć się z tablic edukacyjnych zamieszczonych na jego terenie. 

Prace nadzorowane przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wykonała firma AKG Architektura Krajobrazu według projektu mamArchitekci. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama