Reklama

Jak uniknąć opłat za parkowanie na Pradze-Południe? Wielka dziura w SPPN

Kamionek, Saska Kępa, Port Praski i okoliczne tereny objęte są Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Kierowcy, chcąc zostawić swoje samochody w tym rejonie, muszą liczyć się z opłatami. Jest jednak jedna duża dziura w płatnej strefie. Parkować w jej rejonie może za darmo ok. 2 500 pojazdów.
Parking pod PGE Narodowym
Parking pod PGE Narodowym

Autor: Jakub Łasicki

Źródło: Raport Warszawski

Jadąc samochodem na Pragę-Południe musimy liczyć się z opłatami za postój, ponieważ okolica objęta jest Strefą Płatnego Parkowania. Pod Stadionem Narodowym znajduje się jednak parking, który nie należy do miasta. Okazuje się więc, że na jednym z największych parkingów w Warszawie można parkować za darmo, co potwierdził nam ZDM.

Darmowy parking w środku płatnej strefy

W rejony Kamionka i Saskiej Kępy można więc przyjechać samochodem i nie płacić za postój. Parking pod PGE Narodowym jest darmowym miejscem, w którym można zostawić swój pojazd i przesiąść się do transportu miejskiego -  autobusu, tramwaju, a nawet pociągu. Duży teren, otoczony płatną strefą, jest darmowy dla wszystkich.

- Zarząd Dróg Miejskich nie zarządza tym terenem. To obszar poza pasem drogowym, więc nie jest objęty Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego - przekazał nam rzecznik ZDM Jakub Dybalski. 

Z parkingu można korzystać codziennie, z małymi wyjątkami, o których operator stadionu informuje z wyprzedzeniem na swojej stronie internetowej. Łączna pojemność parkingu, gdy żadna jego strefa nie jest wyłączona z użytku, to ok. 2 500 miejsc dla samochodów.

- Parking na błoniach areny jest darmowy i ogólnodostępny w godzinach funkcjonowania PGE Narodowego. Wyjątkiem są dni, w których odbywają się imprezy masowe (bądź związane z nimi montaże/demontaże), a także sytuacje, w których z określonych powodów operator areny z wyprzedzeniem poinformował o wyłączeniach - czytamy na stronie stadionu.

Kiedyś parking P+R, dziś teren w większości nie należy do miasta

Część miejsc postojowych pod PGE Narodowym i dworcem Warszawa Stadion była niegdyś przeznaczona na miejski parking Parkuj i Jedź. Trzy lata temu przestał on jednak funkcjonować. Aktualnie właścicielem niemal całego terenu jest Skarb Państwa. Stadionem Narodowym i rejonami wokół zarządza Ministerstwo Sportu i Turystyki.

- Z dniem 1 grudnia 2022 roku parking P+R Warszawa Stadion przestał funkcjonować. Miejsca parkingowe wzdłuż nasypu kolejowego przy stacji SKM stały się częścią parkingu na błoniach PGE Narodowego. Korzystanie z nich odbywa się według wytycznych operatora obiektu.

Na zdjęciu poniżej teren oznaczony na czerwono jest własnością Skarbu Państwa, żółte obszary należą do miasta.

Mapa własności gruntów. Źródło: Urząd m. st. Warszawy
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama