Reklama

Ratusz na Woli odzyska dawny sznyt? Burmistrz i konserwator zapowiedzieli remont

Ratusz dzielnicy Wola przejdzie gruntowny remont. Zabytkowy budynek przy al. Solidarności ma odzyskać swój historyczny wygląd.
Ratusz Woli przy al. Solidarności 90
Ratusz Woli przy al. Solidarności 90

Źródło: Miejska Wola

Ratusz dzielnicy Wola, mieszczący się w zabytkowym budynku przy al. Solidarności, czeka kompleksowy remont. Burmistrz Krzysztof Strzałkowski oraz Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki zapowiedzieli prace konserwatorskie, które mają przywrócić historyczny charakter budynku. To kolejny etap rewitalizacji ważnych obiektów na Woli, takich jak kamienica Anny Koźmińskiej czy zespół kamienic przy ul. Waliców.

Budynek przy obecnej al. Solidarności 90 (dawniej ul. Świerczewskiego) został oddany do użytku w 1955 roku. Od lat 90. pełnił podwójną funkcję - mieścił zarówno bibliotekę publiczną, jak i urząd dzielnicy. Budynek znajduje się w sercu historycznego Muranowa, który w czasie II wojny światowej mieścił się w granicach warszawskiego getta.

al. Solidarności 90 w 1973 roku. / fot. NAC

Planowane prace remontowe – co się zmieni?

Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków, wskazuje, że remont będzie obejmował:

  • wymianę elewacji – przywrócenie historycznego detalu architektonicznego,
  • modernizację wejścia głównego – zmiana obecnego układu, który pochodzi z lat 90.,
  • konserwację stolarki okiennej – dostosowanie do wymogów ochrony zabytków,
  • odtworzenie oryginalnego rysunku tynków – jeśli badania konserwatorskie potwierdzą ich pierwotny wygląd.

Prace mają być prowadzone w ścisłej współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków, które odzyskało pełną kontrolę nad nadzorem nad warszawskimi zabytkami.

Kolejne projekty rewitalizacyjne na Woli

Remont ratusza to niejedyna inwestycja związana z ochroną dziedzictwa Woli. Wcześniej zakończono rewitalizację kamienicy Anny Koźmińskiej (koszt: 11 mln zł), a w planach jest remont trzech połączonych kamienic przy ul. Waliców (10, 12, 14), na który zabezpieczono 13 mln zł.

Te budynki są ze sobą konstrukcyjnie powiązane, dlatego prace muszą być prowadzone równolegle – podkreśla Krasucki. – To ważne ocalenie kolejnych historycznych obiektów z terenu getta.

Finansowanie i harmonogram prac

Na razie nie podano dokładnego terminu rozpoczęcia remontu ratusza. Burmistrz Strzałkowski zapowiedział, że najpierw zostanie opracowana szczegółowa dokumentacja projektowa, a następnie ogłoszony zostanie przetarg.

Koszt prac nie jest jeszcze znany, ale podobne rewitalizacje w Warszawie (np. Fabryka Norblina) pochłaniały dziesiątki milionów złotych. W przypadku ratusza kluczowe będzie zachowanie historycznego charakteru budynku przy jednoczesnym dostosowaniu go do współczesnych standardów użytkowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama