Warszawski samorząd stara się o przejęcie kontroli nad Szpiegowem od Skarbu Państwa od dwóch lat, początkowo uniemożliwiał to wojewoda mazowiecki z PiS, jednak po zmianie władze na poziomie krajowym sprawa zaczęła nabierać tempa, choć też nie przesadnie szybkiego. Teraz po ponad roku sprawowania władzy przez nowy rząd, który politycznie sprzyja Warszawie, kompleks przy Sobieskiego 100 ma trafić do miasta.
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami stołecznych polityków Szpiegowo ma trafić do zasobu mieszkaniowego Warszawy. Teraz dowiadujemy się także, że w związku z problemami kadrowymi w policji lokale te mają służyć funkcjonariuszom służb, ma to być zachęta do podejmowania pracy w policji.
Szpiegowo pomoże zażegnać kryzys w warszawskiej policji?
Podczas grudniowej sesji budżetowej miejscy radni przegłosowali uchwałę, w której zwiększyli pulę mieszkań służbowych dla policjantów z 10 do 34. Początkowo pojawiły się komentarze, że nie jest to zbyt imponująca liczba, teraz okazuje się, że za tym ruchem samorządu kryło się coś jeszcze. Ta uchwała była niezbędna, by policjanci mogli zamieszkać w Szpiegowie. Jak mówi w odpowiedzi na pytanie Raportu Warszawskiego wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, prace nad stosownym porozumieniem dobiegają końca.
- Wypracowujemy rozwiązanie, które pozwoli przekazać część tego zasobu dla służb, ze względu na to, że to wiąże się z kwestiami dotyczącymi finansowania, to dopracowujemy jeszcze szczegóły i zajmuje to trochę czasu. Moje zarządzenie jest już gotowe do podpisania. Skierowałem do miasta propozycję, by zrobić to w formule porozumienia, co do przekazania lokali dla służb. Mamy obecnie strajk na poziomie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kwestie mieszkaniowe są kluczowe. Niedawno rada Warszawy podjęła decyzję o zwiększenie liczby mieszkań dla służb, z czego bardzo się cieszę – mówi wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
Potwierdza to także wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra, która zapowiada, że w Szpiegowie zamieszkają policjanci, a także przedstawiciele innych służb.
- Jesteśmy na ostatnim etapie uzgodnień w sprawie Szpiegowa, potrzebna była uchwała miasta, która w grudniu włączyła stołeczną policją do puli służb, której możemy przekazywać służbowe mieszkania. Nastąpił ten krok, który musieliśmy wykonać, by można było wpisać także mieszkania dla odpowiednich służb w porozumienie dotyczące Szpiegowa. Z pewnością będą to budynki mieszkaniowe w zasobie miasta z pulą dla odpowiednich służb – mówi wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
Szpiegowo wkrótce trafi pod zarząd Warszawy. Później czeka je remont
Policjanci nie będą mogli się jednak wprowadzić do Szpiegowa od razu, gdyż niezbędny będzie remont kompleksu. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami miasta taki proces może potrwać 3 lata, a koszty prac mogą sięgnąć kilkudziesięciu milionów złotych. Warszawa zamierza pozyskać na ten cel dofinansowanie.
Przekazanie mieszkań w Szpiegowie policjantom z pewnością będzie dla nich korzystne, jednak stanowią one tylko krople w morzu potrzeb. W stołecznej policji nadal brakuje około 2,5 tys. funkcjonariuszy. Pomóc próbuje też dzielnica Wola, która zapowiedziała, że przygotuje dla mundurowych kolejnych 30 lokali.
Szpiegowo to wykorzystywany niegdyś przez Rosjan kompleks, owiany aurą tajemniczości i osnuty licznymi legendami. Ma on od 4 do 11 kondygnacji ułożonych w układzie tarasowym i 5 tys. metrów powierzchni mieszkaniowej, a jego budowa zakończyła się pod koniec lat 70. W ręce Polaków trafił on 11 kwietnia 2022 roku, kiedy to został przejęty przez komornika od Rosjan.
Napisz komentarz
Komentarze