Reklama
ReklamaBanner

Nowy dyrektor w Filharmonii Narodowej. Jest nim znany dyrygent

Zmiany w Filharmonii Narodowej. Wraz z nowym sezonem artystycznym 2024/2025 nowości, poza planami koncertowymi, pojawią się także wśród kadry dyrektorskiej. Od września br. na fotelu Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej zasiądzie Krzysztof Urbański – dyrygent światowego formatu. Funkcję będzie sprawował przez najbliższe cztery lata.

Autor: Grzesiek Mart

Informację o nowym dyrektorze władze Filharmonii przekazały w miniony piątek 7. czerwca, podczas konferencji prasowej. Maestro Urbański będzie kierował Zespołami Artystycznymi Filharmonii od początku sezonu artystycznego 2024/2025, tj. od 1 września. Na tym stanowisku zastąpi obecnego dyrektora, Andrzeja Boreyko. Urbański swoją kadencję zakończy w sezonie 2027/2028.

Bardzo cieszę się na rozpoczęcie współpracy z Filharmonią Narodową. To dla mnie tym większa radość i zaszczyt, bo to właśnie na Jasnej rozpoczynałem swoją karierę artystyczną –  mówi Krzysztof Urbański.

Nowy dyrektor ma już plany, w jaki sposób przez najbliższe cztery lata poprowadzić Filharmonię. Jak sam mówi, zależy mu aby instytucja była nowoczesna, otwarta i „przepełniona pozytywnym duchem”.

Krzysztof Urbański łączy śmiałe, nowoczesne pomysły z szacunkiem do tradycji i świadomością źródeł. Jest charyzmatyczny, otwarty na świat, gotowy do działań – mówi Wojciech Nowak, Dyrektor Filharmonii Narodowej.

Nowy dyrektor artystyczny zapewnia, że zależy mu na tym, aby melomani przychodzili do Filharmonii i czuli się w niej komfortowo. Atmosfera i energia Sali Koncertowej mają przyciągać słuchaczy i sprawiać, że wciąż będą wracać po więcej.

Kim jest Krzysztof Urbański?

Krzysztof Urbański jest dyrygentem z wieloletnim doświadczeniem. W swojej karierze muzycznej występował m. in. jako dyrygent gościnny wraz z Los Angeles Philharmonic, San Francisco Symphony, Berliner Philharmoniker, czy Tokyo Symphony Orchestra. Jego dyrygencki „szlak” można wyznaczyć od Stanów Zjednoczonych, przez Niemcy, po Japonię.

Jego dyskografia zawiera utwory Witolda Lutosławskiego, Igora Strawińskiego, Richarda Straussa czy Fryderyka Chopina. Za płytę z utworami tego ostatniego, Urbański wraz z Janem Lisieckim i NDR Elbphilharmonie Orchester, otrzymał nagrodę ECHO Klassik.

Urbański ma również bogate doświadczenie na stanowiskach kierowniczych. Dla przykładu w latach 2011–2021 był dyrektorem muzycznym amerykańskiej Indianapolis Symphony Orchestra. Z kolei w okresie od 2010 roku do 2017 pełnił funkcję głównego dyrygenta i kierownika artystycznego norweskiej Trondheim Symfoniorkester & Opera.

Wraz z początkiem nowego sezonu artystycznego, Urbański przejmie nie tylko funkcję dyrektora artystycznego, ale także batutę głównego dyrygenta szwajcarskiej Berner Symphonieorchester.

Filharmonia ma ambitne plany koncertowe

Plany koncertowe dyrektora artystycznego na najbliższe cztery sezony artystyczne zapowiadają się intensywnie. W czasie swojej kadencji Krzysztof Urbański poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Narodowej ponad 20 razy. Pod jego batutą usłyszymy różnorodny repertuar, od klasycyzmu po współczesność.

W samym tylko sezonie 2024/2025 Filharmonia zorganizuje 58 koncertów symfonicznych czy 40 koncertów dla dzieci. Łącznie ponad 10 tys. minut muzyki, w tym największe klasyki sal koncertowych.

Intensywny sezon czeka także na samego Urbańskiego. W jego kalendarzu znajdują się m. in. ponowny występ z Münchner Philharmoniker, Bayerische Staatsorchester czy Tokyo  Symphony Orchestra.  Urbański w  Opernhaus Zürich poprowadzi także operę Fidelio Ludwiga van Beethovena.

Filharmonia poszerza nie tylko repertuar, ale i kadry

Poza zmianą na stanowisku dyrektora artystycznego, Filharmonia Narodowa powołała także nowego Pierwszego Dyrygenta Gościnnego. Jest nim znany niemiecki muzyk Christoph König.

W  jego dyskografii  szczególną  uwagę zwracają: nagranie kompletu symfonii  Ludwiga van Beethovena z Solistes Européens Luxembourg (2020) dla  brytyjskiej  wytwórni Rubicon, a także kompilacje utworów Antonína Dvořáka, Aarona, Luciana Beria oraz Étienne’a Méhula i Ludwiga van Beethovena.

W ostatnich latach byłem częstym gościem tej wspaniałej orkiestry i zawsze czułem się mile widziany i ciepło przyjmowany. Wrażliwość i szacunek muzyków w połączeniu z ich kunsztem zachwycają mnie za każdym razem. Również warszawska publiczność jest jedną z najbardziej, jeśli nie najbardziej wrażliwą, jaką kiedykolwiek spotkałem. Z ogromną przyjemnością przyjąłem stanowisko głównego dyrygenta gościnnego – mówi maestro König.

Dokładny repertuar nadchodzącego sezonu artystycznego jest już dostępny w sieci, na stronie Filharmonii Narodowej, w zakładce repertuar

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama