W ostatnich dniach pod Domem pod Orłami drogowcy rozpoczęli układanie nowej, wysokiej jakości nawierzchni, która ma być wyjątkowo elegancka i trwała.
Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich, równocześnie trwają intensywne prace nad budową pierwszego zbiornika retencyjnego, który będzie pełnił kluczową rolę w gospodarowaniu wodą opadową w tym rejonie. Zbiornik ma już wykonane fundamenty oraz ściany.
W całości zostało też wykonane pierwsze pomieszczenie techniczne dla fontann, które ozdobią ogród linearny. Prace toczą się na zjeździe do zlikwidowanego tunelu w ciągu ul. Złotej.
Odkrycia archeologiczne
Jednym z wyzwań na tym etapie inwestycji okazały się odkrycia archeologiczne, których dokonano podczas prac ziemnych. Jak podkreśla ZDM, dzięki współpracy z archeologami udaje się jednak uniknąć znacznych opóźnień. W czasie, gdy prace wykopaliskowe jeszcze trwają, realizowane są inne elementy projektu.
Założenia inwestycji
Inwestycja rozpoczęła się latem 2024 r. Przebudowa całego kwartału ulic Jasna, Sienkiewicza, Złota i Zgody potrwa dwa lata. Modernizowany jest obszar o łącznej powierzchni 2,5 hektara.
Przebudowa pozwoli na połączenie śródmiejskich obszarów aktywności, takich jak: plac Pięciu Rogów i ulica Chmielna, obecnie modernizowany plac Powstańców Warszawy oraz plac Centralny, który powstaje w pobliżu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Przy ulicach Złotej i Zgody będzie bardzo zielono. Zostanie zainstalowana wysokiej jakości mała architektura. Powiększy się przestrzeń dla pieszych. Parkowanie zostanie w dużej mierze przeniesione pod ziemię, do parkingu pod placem Powstańców Warszawy.
Zmiany w kwartale ulic Złotej i Zgody mają na celu stworzenie atrakcyjnej przestrzeni wielofunkcyjnej. Praca realizowana jest przez miasto, zgodnie ze zwycięskim projektem pracowni RS Architektura Krajobrazu. Generalnym wykonawcą projektu jest firma Skanska. Przewidziany czas realizacji to 24 miesiące.
Napisz komentarz
Komentarze