Reklama

Nowe informacje o CPK. Zakończono kolejny projekt

Centralny Port Komunikacyjny zakończył prace nad koncepcyjnym projektem budynków Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (RFFS), wart 6,6 mln zł. Jest to kluczowy element infrastruktury, zapewniającej bezpieczeństwo pasażerów i pracowników lotniska CPK. Jest to kolejny etap projektowania tzw. obiektów wspierających lotnisko. Teraz należy przygotować dokumentację, konieczną do uzyskania pozwolenia na budowę.
Wizualizacja portu CPK

Źródło: mat. pras.

W rok 2025 wchodzimy z nowymi informacjami nt. CPK. Spółka informuje, że zakończono prace nad koncepcyjnym projektem budynków RFFS, w których stacjonować będą m. in. zastępy straży pożarnej. Jest to kolejny – po umowie na projekt bazy utrzymania dla służb lotniskowych, wieży kontroli ruchu lotniczego oraz Centrum Kontroli Operacji Lotniczych – etap projektowania tzw. obiektów wspierających lotnisko. Przygotowanie koncepcji RFFS kosztowała 6,6 mln zł netto.

Dwie strażnice podstawą bezpieczeństwa

Na terenie lotniska zaprojektowano dwie strażnice rozmieszczone w strategicznych lokalizacjach — chodzi bowiem o zapewnienie bezpieczeństwa. Są to kolejno strażnica główna oraz strażnica satelitarna.

Strażnica główna (GLO), o powierzchni ponad 3,8 tys. mkw., zlokalizowana przy północnej drodze startowej, pełni kluczową rolę w ochronie tej części lotniska, a także wspiera działania ratowniczo-gaśnicze na południowej drodze startowej. Obiekt ten został wyposażony w część biurową i punkt alarmowy, dzięki czemu jest on centralnym punktem koordynacji operacji” - przekazują władze spółki w komunikacie medialnym.

Druga ze struktur, czyli strażnica satelitarna (SAT), zlokalizowana ma być przy południowej drodze startowej. Zajmie ona tym samym powierzchnię ponad 1,5 tys. mkw. Jak informuje spółka, ma to być pierwszy punkt reagowania na zdarzenia w tej części lotniska.

Efektywne funkcjonowanie służb ratowniczo-gaśniczych stanowi kluczowy element w strukturze lotniska umożliwiający natychmiastową reakcję na różnorodne zagrożenia – od pożarów i awarii technicznych po kryzysowe sytuacje na pasach startowych” - dodają władze CPK

Idea CPK konkretyzuje się

Przypomnijmy, że spółka CPK ma już projekt budowlany nowego lotniska oraz dworca kolejowego. Odbiory projektu trwają, są zaawansowane i powinny zakończyć się na początku tego roku. Zaawansowane są roboty nad dokumentacją projektową m. in. dla dróg startowych i kołowania, płyt postojowych i dróg przylotniskowych.

Zdaniem władz spółki, jeszcze w 2025 roku złożony zostanie wniosek o pozwolenie na budowę, także dla terminala i dworca kolejowego, a także dla niektórych obiektów wspierających.

Spółka dodaje ponadto, że „urealnioną” datą uruchomienia CPK jest rok 2032. Poza lotniskiem otwarty ma zostać odcinek Kolei Dużych Prędkości między Warszawą, CPK i Łodzią.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama