Reklama

Ostatnie chwile przedwojennej Dzielnej 58. Obiekt nie ma opieki konserwatorskiej

Rozpoczęła się rozbiórka kamienicy przy Dzielnej 58, budynku będącego częścią kompleksu biurowego "Dzielna 60". Choć jej wygląd został zmieniony przez powojenne przebudowy, nadal budziła sentyment wśród mieszkańców Warszawy. Niestety, nie była wpisana do ewidencji ani rejestru zabytków.
Rozbiórka budynku należącego do kompleksu biurowego "Dzielna 60", Dzielna 58.
Rozbiórka budynku należącego do kompleksu biurowego "Dzielna 60", Dzielna 58.

Źródło: Tu było, tu stało

Dzielna 58 była świadkiem zarówno dynamicznego rozwoju Warszawy w okresie międzywojennym, jak i tragicznych wydarzeń Powstania Warszawskiego. Trzypiętrowa kamienica, zbudowana w latach 1938–1939, była jednym z ostatnich reliktów przedwojennej zabudowy w tej okolicy. 

Rozbiórka Dzielnej 58 to nie tylko utrata fragmentu architektonicznej historii miasta, ale także preludium do zmian, które mogą dotknąć inne budynki kompleksu "Dzielna 60".

- Po jej zburzeniu jedynym budynkiem w tej okolicy pamiętającym czasy przedwojenne pozostanie kamienica przy Dzielnej 74 – przypomina projekt „Tu było, tu stało” zrzeszający pasjonatów warszawskiej architektury historycznej.

Rozbiórka budynku należącego do kompleksu biurowego  "Dzielna 60". / fot. Tu było, tu stało

Zagrożone budynki – co jeszcze może zniknąć?

Losy pozostałych obiektów wchodzących w skład "Dzielnej 60" również stoją pod znakiem zapytania. Zagrożone rozbiórką są m.in. budynki przy Pawiej 55 (nr 1 i 6) oraz budynek przy Dzielnej 60 (nr 10B). 

- Szczególnie ciekawa jest przeszłość budynków przy Pawiej 55. Zostały wzniesione ok. 1938 roku przez Polski Monopol Tytoniowy, który zajmował również sąsiadujące budynki fabryki tabacznej "Noblesse" przy Dzielnej 62 i Pawiej 57 – opisuje budynki "Tu było, tu stało".

Po wojnie, w 1956 roku, teren przejął Zakład Materiałów Magnetycznych „Polfer”, który stał się przodującym producentem ferrytów dla polskiego przemysłu elektronicznego.

Podczas Powstania Warszawskiego kompleks Polskiego Monopolu Tytoniowego odegrał istotną rolę w walkach z okupantem. 

- W nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 r. na rozkaz dowódcy zgrupowania AK "Radosław" batalion AK "Miotła" dowodzony przez mjr "Nieborę" - Franciszka Władysława Mazurkiewicza, przy wsparciu pododdziałów AK: "Czaty 49", "Parasola" i "Zośki" zdobył budynki Polskiego Monopolu Tytoniowego Od 2 do 8 sierpnia 1944 roku w budynkach Monopolu stacjonowało dowództwo batalionu AK "Miotła" – dodaje „Tu było, tu stało”.

To właśnie takie wydarzenia nadają tym budynkom wyjątkową wartość historyczną, choć żaden z nich nie podlega ochronie konserwatorskiej. 

- Budynek od Dzielnej dramatycznie przekształcony — to, co widzicie na zdjęciach, ta "historyczna" elewacja to dodany w latach 2000. styropianowy kostium. Budynek od Pawiej mniej zmieniony, choć z ocieploną fasadą, zmienionymi trochę podziałami i z nadbudową. W przypadku drugiego dwa lata temu wnioskowaliśmy o jego ochronę w planie miejscowym. Do ewidencji zabytków włączyć go już nie można było, bo zabronił tego wyrok Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczył w swoim wpisie Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki. 

Rozbiórka budynku należącego do kompleksu biurowego  "Dzielna 60". / fot. Tu było, tu stało

Modernizacje, które nie ocaliły historii

Ostatnia większa modernizacja kompleksu miała miejsce w latach 2013–2015. Prace objęły także przedwojenne budynki przy Pawiej 55 i Dzielnej 58. Niestety, mimo odnowienia i adaptacji do nowych funkcji, te historyczne obiekty nie zostały wpisane do rejestru zabytków. Decyzja ta stawia wszystkie okoliczne budynki w obliczu potencjalnej rozbiórki, podobnie jak te, które już zniknęły – m.in. przy Pawiej 57 i Dzielnej 62, a teraz i Dzielnej 58.

Rozbiórka budynku przy Dzielnej 58 oraz zagrożenie innych obiektów z kompleksu "Dzielna 60" budzą pytania o politykę ochrony dziedzictwa architektonicznego w Warszawie. Czy konserwatorzy pochylą się nad przyszłością pozostałych historycznych budynków przy Dzielnej?

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

J.K. 11.01.2025 12:37
Do dupy artykuł. Zawiera to co wiemy. A JAKA PRZYCZYNA ? P O M I N I Ę TO - czy naumyślnie?

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama