Reklama

Muranów z planem przestrzennym? Jeszcze w lutym projekt trafi do Rady Warszawy

Czy Muranów Zachodni w końcu doczeka się miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Nadzieja pojawiła się kilka dni temu. 16 stycznia Komisja Polityki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Wola pozytywnie zaopiniowała projekt planu. Uchwalenie dokumentu pozwoli ostatecznie uporządkować zabudowę wolskiej części Muranowa.
Skwer Lacherta na Muranowie

Źródło: UM Warszawa Wola

Muranów z planem zagospodarowania?

Muranów Zachodni, znajdujący się w granicach dzielnicy Wola, być może już niedługo będzie miał pełnoprawny plan zagospodarowania przestrzennego. Nadzieje wzbudziła pozytywna opinia Komisja Polityki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Wola. 16 stycznia członkowie komisji poparli projekt.

- To bardzo wyczekiwany przez mieszkańców Muranowa, ale i całej Woli plan. Reguluje przede wszystkim kwestie dotyczące zagospodarowania, szczególnie pod kątem zabudowy mieszkaniowej. Gwarantuje też istnienie w dużej części Muranowa terenów zielonych. Dlatego cieszę się, że udało nam się już w styczniu zaopiniować go pozytywnie – mówi Edyta Chrzanowska, przewodnicząca Komisji Polityki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Wola.  

O jak najszybsze uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Muranowa – część zachodnia, prosili przede wszystkim jego mieszkańcy. Podczas publicznego wyłożenia planu, które trwało do 15 października 2024 roku, mieszkańcy zgłosili 93 uwagi. Skupiały się przede wszystkim na kwestiach związanych z lokalizacją miejsc parkingowych, terenów zieleni oraz zagospodarowaniem przestrzeni w rejonie kościoła św. Augustyna.

Mieszkańcy Muranowa prosili nas o zachowanie istniejącej zabudowy i zieleni w takiej formie jaka jest obecnie. Naszym zdaniem dokument jest na tyle precyzyjny i dokładny, że w przyszłości pomiędzy istniejącymi blokami nie powstaną nowe budynki. To jest dla nich kluczowa kwestia – mówi Aleksandra Kozłowska, radna Dzielnicy Wola z Muranowa.

Co ważne, w grudniu 2023 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków historyczny układ urbanistyczny i zespół budowlany Osiedla Muranów Południowy. To teren na południe od ul. Dzielnej, który w latach 1949-1953 został zrealizowany według koncepcji architekta Bohdana Lacherta i nawiązuje do pomysłu „miasta-ogrodu”.

Muranów Zachodni to istotna część Dzielnicy Wola. Bardzo się cieszę, że zostanie zachowany jego obecny układ, który nie tylko gwarantuje zachowanie terenów zielonych, ale  dzięki swojej luźnej zabudowie jest to teren cenny społecznie, bo mieszkańcy mają dużo miejsc na spędzanie wolnego czasu – mówi Krzysztof Strzałkowski Burmistrz Woli. 

Jest to ważna informacja, zwłaszcza dla mieszkańców. Dzięki przyjętemu planowi możliwe będzie uregulowanie dzikiej deweloperki, będącą zmorą tej części Warszawy. Wystarczy przypomnieć o kontrowersyjnej inwestycji budowy kilkupiętrowego budynku na rogu ul. Karmelickiej i Anielewicza. Gmach ten powstaje dosłownie na gruzach getta, przy sprzeciwie zarówno mieszkańców, jak i władz miasta — aż trzykrotnym. Ostatecznie zgodę wydało Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Do dziś władze miasta nie mają prawa kontrolować tej budowli.

Zamiast pasażu zieleni, na Muranowie powstanie kolejny blok / źródło: Google Maps

Przyjęcie planu może potencjalnie zapobiec tego typu wydarzeniom w przyszłości.

Dokument może być przyjęty jeszcze w tym roku

To już „ostatnia prosta” przed uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Muranowa – część zachodnia. Urzędnicy spekulują, że najprawdopodobniej już w lutym dokument trafi pod obrady Rady Warszawy. Jeszcze w tym roku po uchwaleniu planu zagospodarowania dla Muranowa, Dzielnica Wola zając ma się m.in. rewitalizacją Skweru im. Bohdana Lacherta.

Muranów – część zachodnia, która znajduje się na terenie Dzielnicy Wola to obszar w rejonie ul. Jana Pawła II, al. Solidarności oraz ulic Okopowej i Stawki. Zajmuje powierzchnię ok. 73 ha. Struktura zabudowy tej części Woli to przede wszystkim zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna wraz z towarzyszącymi usługami. Znajdują się tu także nieliczne pozostałości zabudowy mieszkaniowej jeszcze z okresu przedwojennego. To także tutaj mieściło się warszawskie getto w latach 1940-43.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama