Reklama

W budynku odebranym Rosji na Kieleckiej miała działać szkoła specjalna. „Jednak trzeba włożyć większe pieniądze w remont”

W przejętym od Rosjan budynku przy Kieleckiej 45 już w lutym tego roku miała zacząć działać szkoła specjalna, tymczasem okazało się, że inwestycja złapała duże opóźnienie. By mogła zacząć działać tam placówka edukacyjna, potrzebny będzie gruntowny remont kompleksu.
Szkoła przy Kieleckiej 45 na Mokotowie.
Szkoła przy Kieleckiej 45 na Mokotowie.

Autor: Rafał Motyl

Niedawno Warszawa przejęła na własność słynne Szpiegowo przy Sobieskiego 100, a tymczasem ważą się losy innej nieruchomości, którą miasto odzyskało od Rosjan. Chodzi o budynek przy Kieleckiej 45. Wojewoda mazowiecki przekazał go stolicy blisko rok temu, a urzędnicy zapowiadali, że przejdzie on remont i będzie służył warszawiakom jako szkoła specjalna. Pojawiły się jednak problemy.

Do 29 kwietnia 2023 roku budynek przy Kieleckiej 45 był zajmowany przez Federację Rosyjską i na mocy porozumień międzynarodowych miał być wykorzystywany na cele dyplomatyczne. W rzeczywistości jednak nie pełnił tej funkcji od lat, a Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Federacji Rosyjskiej oddanie nieruchomości Polsce. Rosja się do tego nie kwapiła, więc do akcji musiał wejść komornik. Początkowo budynek trafił do Skarbu Państwa, później jednak wojewoda przekazał go stolicy. 

Szkoła specjalna na Kieleckiej 45. Inwestycja jest opóźniona 

Budynek ma łącznie 7410,51 m kw., a zaraz po przejęciu go przez miasto prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zostanie zaadaptowany na cele edukacyjne i powstanie tam szkoła specjalna. 

- Warszawa ma rozbudowaną sieć szkół i placówek specjalnych dla dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami – łącznie 84 jednostki. Miejskie szkoły specjalne mają specjalistyczną ofertę kształcenia oraz zapewniają wysoko wykwalifikowaną kadrę oraz specjalne wyposażenie i pomoce dydaktyczne. Co ważne, potrzeby w zakresie kształcenia specjalnego są ogromne. Obserwujemy lawinowy wzrost liczby dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Według wstępnych szacunków Biura Edukacji, w placówce przy ul. Kieleckiej będzie można zapewnić ok. 150 – 200 miejsc dla uczniów – mówiła wówczas Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską oświatę.

Urzędnicy rok temu zapowiadali, że nie ma żadnych przeszkód, by zaadaptować budynek przy Kieleckiej 45, a prace wkrótce ruszą. Wówczas informowali, że zanim trafią tam uczniowie, potrzebny będzie tam remont. Modernizacji wymagają m.in. łazienki i sale gimnastyczne. Ponadto obiekt trzeba zaadaptować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a to oznacza montaż windy, podjazdów i zapewnienie dostępności we wszystkich pomieszczeniach. 

Obecnie w budynku znajduje się już zaplecze do aktywności fizycznej, rekreacji i rehabilitacji. Są tam dwie sale gimnastyczne, sala na siłownię, sala z przeznaczeniem na usprawnianie ruchowe oraz terapię integracji sensorycznej, a także dwa zewnętrzne boiska oraz ogrodzony teren zewnętrzny.

Budynek przy Kieleckiej 45 w środku / autor: Rafał Motyl / UM Warszawa

Miasto zachwalało także lokalizację placówki położonej na Starym Mokotowie, gdzie jest świetny dojazd. Według pierwotnego harmonogramu remont miał zakończyć się do końca 2024 roku, a uczniowie mieli pójść tam na zajęcia już w drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025, a więc w lutym. Okazuje się jednak, że to się nie uda. 

- To jest problemy przejmowania własności po Rosjanach. Sposób wykonania tego budynku i brak dokumentacji doprowadził do tego, że ten proces się przeciąga. Okazało się, że po zrobieniu dodatkowych analiz jednak trzeba włożyć większe pieniądze w remont budynku na Kieleckiej. Jednak nadal planujemy tam stworzyć szkołę specjalną imienia Ireny Sendlerowej – powiedział Rafał Trzaskowski. 

Początkowo władze miasta miały nadzieję, że na Kieleckiej 45 wystarczą drobne zmiany, jednak po głębszej analizie okazało się, że niezbędna jest kompleksowa modernizacja. We wrześniu 2024 roku Zarząd Mienia Miasta ogłosił przetarg na opracowanie pełnobranżowej dokumentacji budowlano-wykonawczej budynku przy Kieleckiej 45. Do postępowania zgłosiły się cztery firmy. Wyłoniony wykonawca będzie miał za zadanie stworzenie projektu modernizacji, aranżacji i zagospodarowania terenu wokół Kieleckiej 45. Następnie będzie musiał uzyskać wszelkie niezbędne zgody na budowę. Dopiero w kolejnym kroku Ratusz wybierze wykonawcę prac budowlanych. Cały proces może więc trwać kilka lat. 

Obecnie Szkoła Podstawowej Specjalnej nr 213 im. Ireny Sendlerowej korzysta z budynku przy ulicy Elektoralnej i dzieli go z inną podobną placówką. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama