- W lipcu 2023 roku powstał zespół ds. zabezpieczenia mieszkaniowego osób z niepełnosprawnościami. Chcemy szczególnie zadbać o osoby z autyzmem i niepełnosprawnością umysłową – mówi Michał Piotrowski z Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności.
Choć mieszkania wspomagane powstają, nie są przystosowane dla osób wymagających stałej opieki. Te osoby pozostają bez możliwości samodzielnego życia.
Zofia Pągowska, prowadząca Środowiskowy Dom Samopomocy, wskazuje na opieszałość urzędników.
- Od lat próbujemy uzyskać działkę na budowę mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto milczy, a przecież moglibyśmy przynieść pieniądze z PEFRON-u. W Gdańsku to miasto wychodzi z inicjatywą. Dlaczego w Warszawie tak nie jest? - pyta.
Powód? Dzielnice nie współpracują
Podział Warszawy na dzielnice komplikuje wdrażanie inicjatyw. Zbigniew Worony z fundacji Inne Spojrzenie podkreśla, że brak koordynacji między dzielnicami blokuje projekty:
- Zadania, które powinno realizować miasto, wykonują organizacje. Gdy pytamy o działki, dzielnice tracą zainteresowanie, bo nasze projekty obejmują mieszkańców różnych części Warszawy - tłumaczy.
Sławomir Potapowicz, radny i członek Komisji Rozwoju Gospodarczego, Mieszkalnictwa i Cyfryzacji, apeluje o szybsze decyzje: Fundacje czekają nawet rok na odpowiedź w sprawie gruntów. Proszę prezydenta miasta o jasną deklarację: tak lub nie.
Według Jacka Wiśnickiego, nowego zastępcy prezydenta Warszawy, prace nad projektem są w toku, a nowe mieszkania wspomagane mają zostać oddane do użytku w 2025 roku - 25 pojedynczych inwestycji rozproszonych po mieście i 150 mieszkań wspomaganych w tworzonych właśnie TBS-ach. Problem w tym, że mieszkania te nie są przystosowane do całodobowej opieki.
- Pod koniec stycznia przedstawimy plan. Chcemy wykorzystać środki PEFRON-u, bo czas nas goni – przyznaje Wiśnicki.
Problemem pozostaje też brak kompleksowego systemu. - My chcemy, by osoby z niepełnosprawnościami były traktowane jak wszyscy inni mieszkańcy. Mają prawo do lokali socjalnych i wspierających, a miasto musi te prawa zagwarantować – podsumowuje Michał Piotrowski.
Warszawa stoi przed trudnym zadaniem – zapewnienie mieszkań osobom z niepełnosprawnościami wymaga nie tylko większego zaangażowania miasta, ale także reformy systemu współpracy między dzielnicami. Czy uda się pokonać te przeszkody?
Napisz komentarz
Komentarze