Chopin bije kolejne rekordy
Warszawskie Lotnisko Chopina notuje kolejne, historyczne rekordy. Tym razem z portu lotniczego w samym tylko styczniu 2025 roku skorzystało aż półtora miliona pasażerów. Dla porównania inny znany port, Warszawa-Radom może poszczycić się tylko liczbą 3,8 tys. pasażerów.
Wzrost liczby pasażerów na Chopinie był widoczny zarówno w ruchu strefy Schengen, gdzie odprawiono 989 139 podróżnych (+13,3 proc. rok do roku), jak i w ruchu Non-Schengen, który wyniósł 571 212 pasażerów (+12,5 proc. r/r).
Wyraźny przyrost zanotował również sektor cargo – w styczniu obsłużono 9 716 ton ładunków, co oznacza tendencję zwyżkową o 15 proc. r/r. W styczniu br. wykonano 13 649 pasażerskich operacji lotniczych.
- Ubiegły rok był rekordowy zarówno dla Polski, jak i dla Lotniska Chopina. Podobnie rozpoczęliśmy 2025 rok. Dynamiczny rozwój naszego rynku jest zauważalny także w skali europejskiej, co potwierdza, że polskie lotnictwo znajduje się dziś pod dobrymi skrzydłami. Liczymy, że również w tym roku uda się utrzymać podobną dynamikę wzrostu jak w 2024 roku – powiedział Andrzej Ilków, prezes Polskich Portów Lotniczych S.A.
Nowe połączenie do Lizbony
Rozwój siatki połączeń to jeden z kluczowych elementów strategii Lotniska Chopina. Na początku roku PLL LOT zainaugurował swoje połączenie do Lizbony. W pierwszych tygodniach lutego rejsy odbywają się pięć razy w tygodniu, a od 24 lutego będą realizowane codziennie. Trasę obsługują Boeingi 737, a czas przelotu wynosi około 4,5 godziny.
W sezonie zimowym lotnisko obsługuje 118 kierunków.
Chopin obsługuje niemal 2/3 populacji Polski
W ubiegłym roku Lotnisko Chopina obsłużyło rekordowe 21,3 mln pasażerów. W związku z rosnącym ruchem lotniczym w 2025 roku rozpocznie się proces modernizacji portu, którego celem jest zwiększenie przepustowości do 30 mln pasażerów rocznie do 2029 roku. Planowane inwestycje obejmują m.in. modernizację terminala, przedłużenie pirsu południowego oraz powiększenie strefy Non-Schengen.
Napisz komentarz
Komentarze