Reklama
ReklamaBanner

Święto Starych Bielan już w niedzielę. „To miejsce jest miasteczkiem w mieście”

W najbliższą niedzielę odbędzie się Święto Starych Bielan. Przygotowano wiele atrakcji, które przypomną dawny klimat tego miejsca. Wśród nich będą spacery historyczne, przejażdżka zabytkowym autem i potańcówka. Swoje prace zaprezentują bielańscy artyści. - Z roku na rok impreza się rozrasta - ocenił Bartłomiej Frymus z Urzędu Dzielnicy Bielany.

Autor: Urząd Dzielnicy Bielany

Impreza odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca w godz. 14-19 w okolicach pl. Konfederacji, ul. Płatniczej i ul. Schroegera. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

O zmianach, które zaszły w ostatnich latach na Starych Bielanach rozmawiamy z Bartłomiejem Frymusem z Urzędu Dzielnicy Bielany.

W ramach Święta Starych Bielan tradycyjnie spotykamy się na Placu Konfederacji i ulicy Płatniczej, która swoją rozpoznawalność zawdzięcza niskiej zabudowie z okresu międzywojennego i zabytkowym gazowym latarniom. Z tym rejonem dzielnicy prywatnie i zawodowo związanych było lub jest wiele osób ze świata kultury i sztuki - mówi Raportowi Warszawskiemu urzędnik.

Przy Płatniczej mieszkał varsaviniasta Jarosław Zieliński, który był inicjatorem tego święta w 2017 roku. Mieszkały tutaj Krystyna Sienkiewicz i Kora, która dom kupiła od Grzegorza Rosińskiego, znakomitego rysownika i grafika, twórcy Thorgala. Pracownie ma tutaj wielu artystów, którzy podczas wydarzenia zaprezentują swoje prace. Na Płatniczej mieszka też artystyczna rodzina Duszków. Adolf Duszek fotografował Warszawę i Bielany w latach 50. i 60. Dwa lata temu wydaliśmy album z jego fotografiami. Jego syn Roman Duszek jest twórcą systemów informacji wizualnej metra przydatnej pasażerom oraz identyfikacji LOT. Na granicy Starych Bielan i Wawrzyszewa przez wiele lat mieszkali i tworzyli Anna Jantar i Jarosław Kukulski.

Niedaleko Placu Konfederacji znajduje się osiedle Bielany I potocznie nazywane Piechotkowo od nazwiska jego projektantów Marii i Kazimierza Piechotków. Bardzo często organizowane są tam spacery historyczne, a w sierpniu mieszkańcy biorą udział w Powstańczym Śpiewaniu organizowanym na jednym z podwórek Piechotkowa.

Na jesieni organizuje grę miejską „Bielańskie Duszki”, w które włącza się kilkanaście lokali ze Starych Bielan. Pierwsze edycje przyciągały po 200-300 uczestników, a teraz w grze bierze udział ponad 1000 osób. To jedno z wydarzeń najbardziej rozpoznawalnych przez dzieci na Bielanach.

Plac Konfederacji jest bardzo klimatycznym centrum artystyczno-kulinarnym. W ostatnich latach w rejonie placu powstało wiele lokali gastronomicznych. To miejsce ożyło. Szczególnie w sezonie wiosenno-letnim można spotkać tutaj wiele osób. W pobliżu metra Stare Bielany wspólnie z Zarządem Zieleni udało się wykonać dwa skwery do wypoczynku. W ostatnich latach wyremontowano ulicę Schroegera i aleję Zjednoczenia, wykonano również nasadzenia roślin na placu Konfederacji. Wokół placu Konfederacji udało się więc zebrać ciekawą społeczność. To miejsce żyje z roku na rok coraz bardziej, jest takim miasteczkiem w mieście – podsumował Frymus.

Program Święta Starych Bielan

W programie wydarzenia przewidziano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Oto niektóre z nich:

  • Spacery historyczne – odkryj historię Starych Bielan podczas fascynujących wycieczek z przewodnikiem. Pierwszy spacer rusza o godz. 14:10, drugi o 16:10.
  • Przejażdżki zabytkowym autem – wskocz do kultowego auta i zobacz Stare Bielany z całkowicie innej perspektywy.
  • Występ Kataryniarza Jana – posłuchaj melodii z tradycyjnej katarynki o godz. 14:15.
  • Koncert Brass Federacja – ciesz się utworami wyjątkowego zespołu muzycznego, który wprowadzi nas w rytmy lat minionych. Muzycy zagrają o godz. 15:00.
  • Fotoplastikon – odwiedź stanowisko Fotoplastikonu i zobacz unikalne fotografie, które przeniosą Cię do dawnej Warszawy.
  • Spektakl Teatru Akt „Ale draka” – artyści z teatru plenerowego oczarują Was niezapomnianym przedstawieniem. Kurtyna podniesie się o godz. 17:00
  • Potańcówka – zabierz partnera/partnerkę i baw się przy muzyce na świeżym powietrzu. Tańcujemy od godz. 18:00 do 19:00.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie dziennikarz, pisarz, komentator sportowy oraz wybitny znawca tematyki piłkarskiej Stefan Szczepłek. Jest autorem wielu książek, w tym trylogii warszawskiego sportu: dwutomowej „Warszawa idzie na mecz” i „Stadiony wiecznej ciszy”. Obecnie związany jest ze sportową redakcją „Rzeczypospolitej”. Spotkanie z dziennikarzem odbędzie się o godz. 16:10.

Święto będzie zarazem okazją do zdobycia urzędowych publikacji o dzielnicy, które będą dostępne na stoisku Bielańskiej Fototeki. Na wydarzeniu obecni będą również przedstawiciele Skarpy Warszawskiej, którzy na warszawskiej historii znają się jak mało kto. 

Specjalnie tego dnia swoje pracownie opuszczą bielańscy artyści i wyjdą z pracami w starobielański plener. Będą to m.in.: Joanna Lohn-Zając, Izabela Pelska-Stopczyk vel Precława Ryglik-Posiada, Marcin Mikołajczyk, Kinga Kazan, Paweł Jasionowski, Malina Sosnowska, Julia Kabak, Joanna Grabowiecka-Świerszcz i Łukasz Gawroński oraz Magdalena Kobierecka, która zaprasza do swojej galerii.

Na głodnych i spragnionych będzie czekał przysmak lat minionych, czyli woda z sokiem z saturatora. Dla dzieci przygotowana będzie wata cukrowa. Na słodkości zapraszają okoliczne kawiarnie, których w tej okolicy nie brakuje. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama