Reklama

Otwarto oferty na przebudowę ul. Okrzei na Pradze. Zgłosiły się cztery firmy

Zarząd Dróg Miejskich otworzył oferty w przetargu, na przebudowę ulicy Okrzei. Do konkursu zgłosiły się aż cztery firmy. Wszystkie projekty mieszczą się w zakładanym budżecie, co więcej są tańsze o ok. 30 proc. od tego, co zakładali urzędnicy. Teraz czas na badanie ofert. Wynik przetargu poznamy najpewniej na przełomie maja i czerwca.
Otwarto oferty na przebudowę ul. Okrzei na Pradze. Zgłosiły się cztery firmy
Wizualizacja nowej, przebudowanej ul. Okrzei.

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

ZDM otworzył przetargi na przebudowę ul. Okrzei

Warszawski ZDM otworzył właśnie oferty w przetargu na przebudowę ul. Okrzei na Pradze-Północ. Do drogowców zgłosiły się cztery firmy, których zadaniem będzie wdrożyć w życie nowy projekt tej praskiej drogi. Przypomnimy, że przebudowa Okrzei jest częścią inicjatywy Nowego Centrum Warszawy. Wynikiem prac ZDM-u będzie zielona przestrzeń, z której kosztem kierowców skorzystają piesi i rowerzyści. 

Do przetargu zgłosiły się cztery znane firmy: 

  • Strabag;
  • Balzola Polska;
  • Wodkan;
  • i Wegarten.

Podczas opracowywania wczesnego kosztorysu, ZDM wycenił inwestycję na ok. 30 mln zł. Okazuje się, że wszystkie firmy nie tylko zmieściły się w tym przedziale, ale i oferują dużo tańsze rozwiązania, o ok. 30 proc. Ich kosztorysy oscylują od 20 –  23,5 mln zł. Teraz oferty zostaną przeanalizowane przez specjalistów z ZDM-u. Dzięki temu możliwym będzie m. in. odpowiedzenie na pytanie dlaczego zakładany budżet ZDM-u oraz potencjalnych wykonawców jest tak różny.

- W tego typu przetargach na początku sami obliczamy ile może kosztować dana inwestycja. Oczywiście suma, która zostanie wyliczona nie jest upubliczniania. Nie chcemy, żeby potencjalni wykonawcy sugerowali się naszymi wyliczeniami i np. podwyższyli cenę. Dlaczego w tym przypadku różnica jest aż tak duża? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy podczas analizy wszystkich czterech ofert. Być może mają w okolicy inną inwestycję i koszty logistyczne nie są tak wysokie, lub mają podpisaną umowę z dostawcami materiałów. Sprawdzimy to - komentuje Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM-u.

Przekrój ul. Okrzei przed i po modernizacji / źródło: ZDM Warszawa

Kiedy poznamy wykonawcę?

Analiza nadesłanych ofert potrwa kilka tygodni. Wyłonienia wykonawcy przebudowy Okrzei powinniśmy spodziewać się na przełomie maja lub czerwca. Później, od momentu podpisania umowy, firma będzie miała 17 miesięcy na ukończenie prac. Teoretyczny deadline remontu, zakładając, że umowa zostanie podpisana jeszcze w czerwcu, to przełom listopada i grudnia 2027 roku.

Po zakończeniu przebudowy ul. Okrzei stanie się przestrzenią z priorytetem dla pieszych i rowerzystów – zamiast asfaltu będzie tu kamienna nawierzchnia i szpalery drzew. Dla samochodów i autobusów zostanie jeden pas – ruch, tak jak dotychczas, będzie odbywał się jednokierunkowo. Z kolei po północnej stronie ul. Okrzei powstanie dwukierunkowa droga rowerowa, a po obu stronach szerokie deptaki dla pieszych i miejsce na ogródki gastronomiczne.

Nowe Centrum Warszawy pokonuje Wisłę

Rozbudowa obejmie odcinek od ul. Wybrzeże Szczecińskie do ul. Jagiellońskiej. Główne zmiany to m. in.:

  • zredukowanie ruchu samochodowego;
  • droga dla rowerów;
  • wzniesienie tarcz na skrzyżowaniach z ul. Panieńską, Krowią i Sierakowskiego;
  • nowe chodniki, przejścia i zjazdy;
  • miejsca na ogródki gastronomiczne.

Przebudowa obejmie również modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej oraz oświetleniowej.

W ramach przebudowy zostaną posadzone 74 nowe drzewa, które będą tworzyły szpalery. W planach są też nowe rabaty kwiatowe, krzewy i mała architektura. Wybrana roślinność będzie dostosowana do warunków miejskich. Na Okrzei pojawi się między innymi grusza drobnoowocowa i klon czerwony.

Kolejnym etapem działań w ramach Nowego Centrum Warszawy na prawym brzegu Wisły będzie konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy ulic, placów i zieleńców w centralnej części obszaru Starej Pragi. W najbliższym czasie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy ogłosi konkurs, który obejmie m.in. plac pomiędzy ulicą Okrzei i Kłopotowskiego, ulicę Floriańską oraz pl. Weteranów 1863 r. Jego głównym celem będzie wyłonienie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, która w jak największym stopniu umożliwi poprawę jakości i dostępności przestrzeni publicznej oraz ułatwienie komunikacji pieszej i rowerowej w tym obszarze.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama