Z roku na rok lato w Warszawie jest coraz cieplejsze. Życie w mieście podczas wysokich temperatur potrafi być wycieńczające. Mieszkańcy szukają wówczas wytchnienia w cieniu lub nad wodą. Stołeczni radni za kilka dni pochylą się nad uchwałą określającą wykaz kąpielisk, aby warszawiacy nie musieli wyjeżdżać poza miasto, by skorzystać z wody na świeżym powietrzu. W całym mieście ma funkcjonować tylko jedno takie miejsce.
Jedno kąpielisko na całą Warszawę. Sezon wystartuje w czerwcu
Przygotowana uchwała przewiduje tylko jedno kąpielisko na terenie całego miasta.
- Określa się wykaz kąpielisk na terenie miasta stołecznego Warszawy w 2025 r., który obejmuje kąpielisko pod nazwą Jeziorko Czerniakowskie, zlokalizowane przy ul. Jeziornej 4 w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, stanowiące wydzielony fragment wód Jeziorka Czerniakowskiego - czytamy w uchwale.
- Kąpielisko pod nazwą Jeziorko Czerniakowskie będzie funkcjonowało w okresie od 8.06.2025 r. do 14.09.2025 r. Długość linii brzegowej kąpieliska wynosić będzie 30 m. Przewidywana maksymalna liczba osób korzystających z kąpieli to 500 osób dziennie - brzmi następny paragraf.
Na czas funkcjonowania kąpieliska teren będzie wyposażony w toalety przenośne, kosze na śmieci oraz kontenery na odpady. Kąpielisko przy Jeziornej po raz pierwszy w takiej formie funkcjonowało w 2019 r. i cieszyło się dużą popularnością.
Miasto Jest Nasze chce więcej kąpielisk. Wnioski zostały odrzucone
Podczas konsultacji społecznych projektu uchwały Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zgłosiło uwagi ogólne.
- Jeziorko Czerniakowskie to od lat jedyne kąpielisko na terenie m. st. Warszawy. Zwracamy się z prośbą o wyznaczenie dodatkowych kąpielisk w pozostałych dzielnicach Warszawy - pisało wówczas MJN.
Sugerowane zmiany zakładały Wydzielenie i wpisanie do wykazu kąpielisk w Wiśle:
- przy Plaży Żoliborz
- przy Plaży Rusałka
- przy Plaży Poniatówka
- przy Plaży Saska
Oraz wydzielenie i wpisanie do wykazu kąpielisk w dzielnicy Włochy:
- Staw Koziorożca
- Plaże te są położone blisko centrum miasta i cieszą się dużą popularnością w sezonie letnim. Ponadto, jak wynika z badań wody przeprowadzonych na Praskiej Plaży Miejskiej, woda w Wiśle spełnia wymagania przewidziane w ustawie dla kąpieliska - uzasadniało swój wniosek stowarzyszenie
- Kąpieliska rzeczne od lat z powodzeniem funkcjonują w europejskich miastach, m.in. w Kopenhadze, Londynie i Zurychu. W samej Warszawie działały jeszcze do lat 70. Kąpielisko w Stawie Koziorożca przez wiele lat funkcjonowało wraz z wodną stacją harcerską. Obecnie w miejscu dawnej stacji znajduje się dogodne dojście do wody - podkreślali społecznicy.
Miejskie jednostki nie chcą tworzyć nowych kąpielisk
Miasto odrzuciło tegoroczny wniosek z uwagi na minięcie się z terminem koniecznym do zgłoszenia zamiaru utworzenia kąpieliska. Taki wniosek należy nadesłać do 31 grudnia roku poprzedzającego sezon kąpielowy. Strona społeczna nie miała więc szans uzyskać na to zgody, bo konsultacje odbywały się między 30 stycznia a 19 lutego br.
Utworzenie dodatkowych kąpielisk postulowano już w ubiegłych latach. W 2021 roku miasto poinformowało jednak, że takie rozwiązanie się nie uda.
- Biuro Sportu i Rekreacji przekazało propozycję utworzenia nowych kąpielisk do wybranych jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy działających w obszarze sportu i rekreacji. Żaden podmiot nie był jednak zainteresowany organizacją kąpieliska w proponowanych lokalizacjach, głównie z uwagi na brak możliwości finansowych, stan czystości wody w Wiśle, konieczność uzyskania szeregu zgód, opinii i odstępstw od zakazów - pisze Urząd Miasta w sprawozdaniu z tegorocznych konsultacji społecznych.
Napisz komentarz
Komentarze